Koronavirüs Aşısı Turizme Olumlu Yansıyacak

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Koronavirüs aşısındaki olumlu gelişmelerin turizme pozitif bir hava kattığını dile getirdi.

75628
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müberra Eresin, turizm sektöründe beklentinin 2021’in ikinci yarısından sonra işlerin açılmaya başlayacağı ve sektörde artış olacağının görüşünde olduğunu belirtti.

Turizmin Canlanacağı Bir Döneme Giriliyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Koronavirüs salgınını durdurabilecek aşı çalışmalarının turizm alanında pozitif bir algı oluşturduğunu belirttiği açıklamasında turizm sektörüne dair beklentinin arttığını dile getirdi. Turizm sektörüne dair beklentinin özellikle 2021 yılının ikinci yarısından sonra işlerin açılacağı ve sektörde yukarı doğru grafiklerin oluşacağı yönünde olduğunu belirtti. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, pandeminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye turizmine de olumsuz yönde etkileri olduğunu belirtti. Müberra Eresin, yaptığı açıklamada yaz döneminde haziran ayı itibariyle pandemi sürecinde normalleşme adımlarının atılmasıyla beraber az da olsa bir hareketlenme yaşandığını ve turizme ait rakamların yeniden yükselişe geçtiğini belirtti. Eresin, Haziran ayında iç turizm kaynaklı olarak başlayan turizm trafiği yaz ortalarında Rusya, Ukrayna, İngiltere ve kısmen Almanya’dan gelen turist girişleriyle kıyı bölgelerinin hareketlendiğini açıkladı. Açıklamaya göre, yaşanılan bu hareketlenme kıyı bölgeleri için can suyu olurken şehir otellerine ne yazık ki yansımadı. Eresin, son dönemde pandemide ki artışın seyriyle beraber turizmin yeniden duraklama dönemine girmiş olduğunu belirtti. Müberra Eresin, Koronavirüs salgınının ikinci dalga şeklinde dünyada hızını artırmasıyla beraber Türkiye’de pandemi sayılarındaki artışla konaklama ve turizm sektörüne ait rakamların inişe geçtiğini açıkladı. Yaptığı açıklamada Müberra Eresin, Türkiye’nin Ocak-Ekim 2020 otel doluluklarının 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 47 oranında düşüş yaşayarak toplam doluluk oranının yüzde 36 olduğunu söyledi. Açıklamada İstanbul ili için rakamları da paylaşan Eresin, İstanbul’da Ocak-Ekim 2020 döneminde doluluk oranının yüzde 50 düşüşle toplamda yüzde 38,1 olduğunu söyledi.

Turizme Dair Umutlar Hiç Sönmeyecek

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, yaptığı açıklamada erken rezervasyon konusunda henüz fark edilir düzeyde talep artışı olmadığını açıkladı. Eresin, önümüzdeki yıl için rezervasyon taleplerinin gerçekleştirilmesi planlanan seyahatten kısa bir süre önce yapılacağını beklediklerini söyledi. Ancak, aşı çalışmalarının olumlu sonuçlar doğurması halinde talep artışlarının yaşanacağını ve rezervasyon sürelerinde uzamalar gözlemleneceğini söyledi. Koronavirüs aşı haberlerinin yarattığı pozitif havada turizm sektörü için beklentinin ikinci yılın yarısından sonra artışa geçmesi yönünde olduğunu belirten Eresin, kamu-özel sektör iş birliğiyle atılacak adımların ardından turizm sektörü hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisine, istihdama ve kalkınmaya destek verecektir dedi. Eresin, turizm sektörüne dair umudun kaybedilmemesi yönünde açıklamalarda bulunurken, bugünlerde sektör açısından olumsuz gelişmelerin yaşanmasına rağmen 2021 yılı sonrasındaki yıllar için sektöre yönelik umutlarından bahsetti. 2021 yılı sonrası hem Türkiye hem de dünya için turizm sektörünün çok büyük ivme yapacağı umudunu taşıdığını belirtti. Pandemi sonrası döneme şimdiden hazırlıklı olmak gerektiğini belirten Eresin, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) başlattığı çalışmaları sürdürüyor olmasından mutluluk duyduğunu ve bu çalışmaların olumlu sonuç vereceğini söyledi.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!