Koronavirüs Aşısında İnsan Deneylerinin Başlayacağı Duyuruldu

Tüm dünyanın yoğun bir çaba sarf ettiği koronavirüs aşısı kapsamında, Türk bilim insanları da önemli aşamalar kaydetmeye devam ediyor.

Koronavirüs Aşısında İnsan Deneylerinin Başlayacağı Duyuruldu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerçekleştirilen çalışmalar ile beraber büyük bir çaba harcanan aşının bulunması konusunda Türk bilim insanlarının geliştirdiği aşının hayvan deneylerinde son aşamalara gelindi. Yapılan duyuruya göre, insan deneylerine geçilecek olan aşamanın yakın bir zamanda geleceği ve tüm sürecin en üst düzey çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını varlığını en derinden hissettirirken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konuyla alakalı olarak önemli açıklamalar yaptı.

En Önemli Gündem İlaç ve Aşı Olmalı

Mandal, Türkiye’de de araştırmaları devam eden aşı çalışmaları ile ilgili olarak önemli bilgiler vererek Covid-19 Türkiye Platformu’nu kurduklarını hatırlattı. Platformun bünyesinde toplam 18 projenin başladığını vurgulayan Mandal, bu projelerin 10’unun ilaç, 8’inin ise aşı olduğunu vurguladı. TÜBİTAK Başkanı, gerek özel sektörde, gerek kamu araştırma merkezlerinde ve gerekse de üniversitelerden oluşan toplam 49 kurumun bünyesinde çalışan 400’ün üzerinde araştırmacının platformda çalıştığını belirtti.

Kendi Etken Maddemizi Üretiyoruz

Mandal, aşı çalışmalarının büyük bir hızla sürdüğünü söylerken koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddelerini Türkiye olarak üretebildiklerini hatırlattı. Aşı çalışmalarının ne aşamada olduğu konusunda da bilgiler veren Mandal, aşının hayvanlar üzerindeki deneylerinde sona yaklaştığını, yakın bir zamanda insan deneylerinde de başlanacağının müjdesini verdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!