Koronavirüs Aşısının Müjdesi Ankara’dan Geldi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Çin’in Wuhan kentinden global anlamda yayılan yeni tip koronavirüs ile ilgili olarak aşı çalışmaları birçok ülkede devam ediyor.

65807

Devam eden aşı çalışmaları çerçevesinde de Türkiye’de bir ilk yaşandı. İlk kez koronavirüs aşı adayı olan bir yöntem, insanlar üzerinde denenmeye başlayacak. 2010 yılında farklı bir proje üzerinde geliştirilen ve akciğer modeli sayesinde azot tankında dondurulup bekletilen akciğerde özel bağışıklık sahibi hücrelerin uyandırılması yöntemi, COVID-19 aşısında da hızlı sonuç beklentisi ile denenecek. Tüm dünyanın ilk sonuçlar ve etkisi anlamında büyük bir heyecanla beklediği aşı adaylarından birine de bu sayede Ankara’da ulaşılmış oldu.

Yıl Sonuna Hazır Olabilir

Tüm testlerin başarılı olması ve denenen insanlarda da olumlu sonuç vermesi halinde, aşının yıl sonuna kadar hazır olması planlanıyor. Burundan yapılacak bir uygulama ile kısmi bir süreyi kapsasa da tedaviyi destekleyici bir yönü de olacak. Bu nedenle Ankara’da ortaya çıkan aşının insan üzerindeki etkileri ve test sonuçları büyük bir heyecanla bekleniyor.

Aşı Potansiyeli Çok Yüksek

Aşı üzerinde çalışan uzmanlar, bağışıklığı uyaran bir aday olmasından dolayı diğer aşılara göre birkaç adım önde olduklarını söyledi. Aşı potansiyelinin çok büyük umutlar vaat ettiğini ve bu nedenle de insanlarda olumlu sonuçlar alabilme anlamında çok büyük bir avantaj sahibi oldukları, uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Exit mobile version