Koronavirüs Geçse Bile Hasarları Kalıcı Oluyor!

BEYİNDER Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar çarpıcı açıklamalar yaptı.

63263
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağır Geçirenlerin Yarısında Nörolojik Sorunlar Kalıyor

Dünyada aylardır etkisine devam eden yeni tip koronavirüs covid-19 hastalığı ile ilgili bilimsel çalışmalar da sürüyor. Bu çalışmaların bazılarında koronavirüs bulaşan ve hastalığın ağır seyrettiği kişilerde kalıcı nörolojik sorunların olduğu ortaya koyuluyor. Çin’de çalışmalar yürüten bilim insanları durumu ağır olan hastaların yarsında, hastaların tamamının yüzde 13Ünde sinir sisteminin ve beynin etkilendiğinin tespit edildiğini söylüyorlar. BEYİNDER Başkan Yardımcısı ve Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar bu konu hakkında Habertürk’e konuştu.

“Koronavirüsle İlgili Bilgiler Arttı”

Dilcan Kotan Dündar zaman geçtikçe koronavirüsle ilgili bilginin ve deneyimin arttığını, hastalığın etkisinin sadece solunum yoluyla sınırlı kalmadığını gördüklerini, çeşitli nörolojik hastalıkları ortaya çıkarabileceğini söyledi. Saptananın hastalığın seyrinin ve şiddetinin ağırlaştığı durumlarda sinir sistemi üzerindeki bulguların da daha fazla görüldüğünü, bir an önce bu bulguların tespit edilmesinin tedavide erken harekete geçilmesi açısından önemli olduğunu da belirtti. Bu sayede bu nedenle gerçekleşecek ölümlerin de engellenebileceğini ifade etti.

“Kas ve İskelet Sistemini de Etkiliyor”

Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar açıklamasında sinir sisteminin yanı sıra kas ve iskelet sisteminde de bulgulara rastlandığını, koronavirüs hastalarında görülen kusma, bulantı, yorgunluk, koku ve tat eksikliği, kas ağrıları, bilinç kaybı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi belirtilerin de bununla alakalı olduğunun anlaşıldığını söyledi. Bazı hastalarda sadece tat ve koku kaybı olduğunu, başka belirtinin olmadığını, bu kişilerin zaman kaybetmeden 184 numarasını arayarak haber vermelerini gerektiğini de hatırlattı. Koronavirüs iyileşse bile bazı hasarların kalıcı olabileceğine ve kalıcı fonksiyon kayıplarına yol açabileceğine de dikkat çekti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!