Koronavirüs Hangi Kan Grubunu Daha Çok Etkiliyor?

Bilim insanları tarafından yapılan bazı çalışmalarda koronavirüsün hangi kan gruplarını daha çok etkilediği tespit edildi.

62519
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kan Grupları ile ilgili Araştırma Sonuçlandı

Yeni tip koronavirüs covid-19 dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca vatandaşı etkiledi. 2019 yılının aralık ayından bu yana devam eden salgın sürecinde bilim adamları da çeşitli çalışmalar yürüterek virüsü tanımaya ve daha kolay başa çıkmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar. Euronews’te yer alan bir habere göre bazı Avrupa ülkelerinden bilim insanlarının katıldığı 120 kişilik bir araştırma grubunun yaptığı çalışma kan gruplarının koronavirüse yakalanma olasılığı üzerinde etkisi olduğunu ortaya koydu.

A Rh Pozitif Kan Grubundakilerin Riski Daha Fazla

Dünya genelinde covid-19 adlı virüsün bulaştığı kişi sayısı 7 milyonu geçti. Hastalıktan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı ise 400 binden fazla. Diğer yandan yapılan araştırmalar bazı sonuçları ortaya koyuyor. Hastalığın engellenmesi ve tedavi edilmesi ile ilgili sürdürülen bir çalışmanın sonuçları MedRvix adlı internet sitesine yayınlandı. Araştırmaya İtalya ve İspanya’dan 1.610 koronavirüs hastası katıldı. 2.205 kişilik kontrol grubu dahil oldu. Buna göre A Rh pozitif kan grubundaki kişilerin solunum yolu hastalığı riskinin, diğerlerine göre yüzde 45 daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Hangi Kan Grubu Daha Az Riskli?

120 bilim insanının katıldığı araştırmaya dair makaleden 0 Rh kan grubuna sahip olan kişilerin hastalığa yakalanma riskinin diğerlerine göre yüzde 35 oranında daha az olduğu öğrenildi. Ayrıca hastaların büyük bir çoğunluğunun herhangi bir belirti göstermeden koronavirüs geçirdiği de belirtildi. Norveç’teki Oslo Üniversitesi görevlilerinden Tom Karlsen yaptığı açıklamada İtalya, İspanya ve Almanya’da bulunan bilim insanlarının bu sonuçlara ulaşmak için genetik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Araştırma henüz hakem heyetinden geçmedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!