1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Koronavirüs İşsizliği Ne Yönde Etkiledi?
Koronavirüs İşsizliği Ne Yönde Etkiledi?

Koronavirüs İşsizliği Ne Yönde Etkiledi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, işsizlik rakamlarına ne şekilde yansıdı?

A+A-

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada üretimler bir süreliğine dururken, yavaş yavaş her ülke çeşitli sınırlamaları kaldırarak yeni normale dönmeye başladı. Türkiye de koronavirüs pandemisinden önemli derecede etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Bu bağlamda da her veri ve istatistikte olduğu gibi işsizlik anlamında da vatandaşlar etkilerin derinliğini merak ediyor.

İşten Çıkarılmalar Durdurulmuştu

Koronavirüs süresi boyunca daralmanın en yoğun biçimde hissedildiği Mart, Nisan ve Mayıs aylarında işsizliğin önüne geçmek adına işten çıkarma yasağı getirilmişti. 27 Nisan 2020’de getirilen bir kararname ile işten çıkarmanın yasaklanmasının yanı sıra, Ağustos ayına kadar bu yasağın süreceği açıklanmıştı. Bu bağlamda da kayıt dışı çalışanlar dışında resmi olarak çalışan gözükenler, işten çıkarılma kapsamında bir etki içerisinde kalmadı.

Fakat işsizlik rakamlarına yansıyan tüm resmi veriler, kayıt dışı çalışan bireylerin yaşadığı kayıpları yansıtıyor. Kayıt dışı çalışan kişiler bu dönemde işten çıkarılmalar ile zor bir durumda kalırken, Ağustos ayı sonrasında dair de uzmanlar önemli öngörülerde bulunuyor.

Ağustos Sonrası İşsizlik Oranı Yükselebilir

Ağustos ayından itibaren işsizlik rakamlarının artabileceğini öngören uzmanlar, kararnamenin uzatılmaması durumunda böyle bir senaryoyu bekliyor. İşten çıkarma yasaklarının sona ereceği Ağustos sonu ile birlikte, birçok kurumun işten çıkarmalara başlama ihtimali, işsizlik oranının önemli ölçüde yükselmesini beraberinde getirebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.