1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Koronavirüs Sinekler Üzerinden Bulaşabiliyor Mu?
Koronavirüs Sinekler Üzerinden Bulaşabiliyor Mu?

Koronavirüs Sinekler Üzerinden Bulaşabiliyor Mu?

Koronavirüs pandemisinin etkileri sürekli olarak artarken virüsün farklı yöntemler ile bulaşıp bulaşmadığı konusunda araştırmalar devam ediyor.

A+A-

Virüsün bulaşma yöntemlerini araştırmaya devam eden uzmanların yanı sıra Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, yaptığı açıklamada yüksek sıcaklıktaki ortamların bu virüsün önüne geçemediğini söyledi.

Deniz Suyu Virüsün Etkilerini Azaltıyor

Koronavirüs salgınının deniz suyuyla azaltılması konusunda etkili olabileceğini söyleyen Kartal, deniz suyunun virüsün yükünü azaltan bir unsur olduğunun altını çizdi.

Bunun yanı sıra merak edilen bir konu olan ve sivrisinekler ile karasinekler üzerinden virüsün bulaşıp bulaşmadığı konusunda da açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında koronavirüs salgınının sıcaklıklar nedeniyle olumsuz yönde etkilenmediğini söyleyen Kartal, virüsün enfekte bir bireyin öksürmesi, hapşırması ve konuşurken ortaya çıkan damlacıklar vasıtasıyla yayıldığının altını çizdi. Kartal aynı zamanda kirli bir zemine dokunup sonrasında elleri yıkamadan önce vücudun herhangi bir noktasına dokunarak da enfekte olma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Virüsün bulaşma unsurları arasında sosyal mesafenin son derece önemli bir noktada olduğunu söyleyen Kartal, önceliğin insandan insana direkt olarak bulaşmasının önlenmesine verilmesi gerektiğini söyledi.

Sinekler vasıtasıyla enfekte olma konusunda da değinen Kartal, bugüne kadar sivrisinek veya karasinek üzerinden bir koronavirüs vakası ile karşı karşıya kalmadıklarını söyledi. Enfekte olan kişilerin, ağırlıklı olarak bireysel temas ve sosyal mesafeye uymama nedenleriyle vakaya yakalandığının altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.