1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Koronayı Ağrı Kesici ile Atlatanlar Dikkat!
Koronayı Ağrı Kesici ile Atlatanlar Dikkat!

Koronayı Ağrı Kesici ile Atlatanlar Dikkat!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, korona virüse yakalanıp belirtileri ağrı kesici ile geçirebilen kişileri uyardı.

A+A-

Bu kişilerin de çevredekilerinin sağlığı için sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve oradan tüm dünyaya yayılarak küresel çapta bir kriz yaratan korona virüsü dalgalı bir şekilde bir artış gösterip bir duraksıyor. Türkiye’de ise büyük ölçüde kontrol altında tutulan virüs vakalarında uzmanlar halkı uyarmaya devam ediyor.

Mart’ta bu yana mücadele edilen virüs için 1 Haziran’da yeni normalleşme ilan edilmişti. Bu sürecin ardından yurt genelinde kontrol devam etse de bazı şehirlerde artış yaşandığı gözlemlendi. Kimi virüs taşıyıcılarının korona virüs belirtilerini ağrı kesici kullanarak hallettiği ve başka bir önlem almadığı belirlendi. Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bu duruma karşı uyardı.

Koronada Ağrı Kesici Riski

Salgın boyunca devletin önemli bir mücadele yürüttüğü vurgusu yapan Şenyiğit, normalleşmeye geçilen dönemde hiçbir kurala uyulmadığını ve vakalarda artışın gözlemlendiğini aktardı.

Şenyiğit, belirti taşıyan kişilerin ağrı kesici le belirtileri maskelemesi üzerine, iyi hissedip topluma karışmalarının büyük risk olduğunu ifade etti.

Toplumda korona virüsü ağrı kesicinin engellediği gibi birtakım görüşlerin dolaştığını belirten Şenyiğit:

“Toplumda bizim duyduğumuz kadarıyla bazı insanların sadece ağrı kesiciyle kendilerini iyi hissettiği ve corona virüsünü engellediğiyle ilgili bir takım görüşler mevcut. Bu son derece yanlış bir kanaattir. Bakın, eğer sizde corona virüsü bulguları varsa bu dönemde, mesela öksürüğünüz, ateşiniz, nefes darlığınız varsa, biz eğer ağrı kesici alırsak bu ağrı kesici sadece ateşimizi düşürür ve bizi iyi hissettirir, biz kendimizi iyi hissettiğimiz için tam tersine doktora gidip de corona virüsü tedavisi görmediğimiz için maalesef bu hastalığı daha fazla yayabiliriz” şeklinde konuştu.

Yaz Döneminde Yeni Bulgular

Şenyiğit, “Korona virüsün farklı bulgularla karşımıza çıkma ihtimali var. Yaz döneminde bulantı, kusma ve ishalle gelen vaka sayısı çok. Bazı korona virüsü vakaları da hiçbir şekilde öksürük, nefes darlığı ve ateş yapmadan şiddetli vücut ağrısıyla karşımıza gelebilir” dedi.

Hastaların öksürüğü, ateşi, nefes darlığı varsa veya izah edilemeyen, kişiyi yatağa düşürecek yatırmayacak kadar şiddetli vücut ağrıları varsa bu durumun ağrı kesici ile geçiştirilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şenyiğit, “Çünkü bunlar bazen sizin ateşinizi kısmi olarak düşürdüğü için kendinizi iyi hissettirebilir. Ama siz kendinizi iyi hissettiğiniz için daha çok topluma katılırsınız ve daha çok bulaştırıcı olursunuz. Onun için kullandığınız ağrı kesiciler hastalığın daha fazla yayılmasına neden olabilir.

Şikayetleriniz varsa ezbere ağrı kesici almayın, lütfen biran önce doktorunuza başvurun. Siz, hafif derecede corona virüsü geçiren hasta olabilirsiniz. Belki hastalığın size bir zararı olmaz ama etrafınıza bulaştırdığınız 70 yaşındaki akrabanızın, dostunuzun, ahbabınızın ölümüne sebep olabilirsiniz. Bunun çok ciddi bir manevi yükü de olabilir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.