1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. KOSGB Kafe Açma Desteği Nedir? KOSGEB Kafe Açma Desteği Hakkında Tüm Detaylar!
KOSGB Kafe Açma Desteği Nedir? KOSGEB Kafe Açma Desteği Hakkında Tüm Detaylar!

KOSGB Kafe Açma Desteği Nedir? KOSGEB Kafe Açma Desteği Hakkında Tüm Detaylar!

KOSGEB ‘den destek alarak iş kurmak isteyen kişilerin en sık başvurduğu destek programlarından biri de kafe açma desteğidir. Detaylar...

A+A-

Oldukça masraflı bir iş olan kafe açma işlemi büyük sermayeler gerektirmektedir ve herkesin bir anda bu kadar büyük bir sermaye oluşturması zordur. Bu sebeple KOSGEB ‘in kafe açmak isteyenler için sunduğu bu destek programı birçok kişinin işine yaramaktadır.

Ne Kadar Destek Veriliyor?

KOSGEB kafe açma desteği incelendiğinde, kafe açmak için verilen hibe desteğinin 60 bin Türk Lirası ile  360 bin Türk Lirası arasında olduğu görülmektedir. Bu anlamda KOSGEB anlaşmalı bankalardan ayrıca herhangi bir destek paketine başvurulması durumunda sunulan destek miktarı farklılık gösterebilmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB ‘ten bu konuda destek alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • KOSGEB kafe açma desteği alabilmek için KOBİ olmak gerekmektedir.
  • Bu destek için herhangi bir üretim faaliyetinde bulunmak gerekmektedir.
  • Ayrıca KOSGEB ‘in desteklediği sektörlere göre farklı şekilde verilmiş olan NACE kodlarından, kafe açma ve işletmeye dair olan kodun sağlanmış olması gerekmektedir. Bu kod yiyecek içecek alanında hizmet vermek için kullanılmaktadır.

Bu şartların sağlanması durumunda kişilerin öncelikli olarak internet sitesi üzerinden başvuru yapmaları, sonrasında ise beyanname doldurarak gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri gerekmektedir. Ayrıca KOBİ ‘lerin borçlarının olması durumunda, bu borçların düzenlenmesine yönelik çalışmalar da mevzuat kapsamında yer almaktadır.

Kafe Açmak için Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

İş kurma planları içinde kafe açmak olan kişilerin oldukça yüklü miktarda sermayeye sahip olmaları gerekmektedir. Bu sermayenin kolay bir şekilde elde edilmeyeceği düşünüldüğünde, KOSGEB kafe açma desteğine başvurmak oldukça iyi bir yol olacaktır. Muhasebe, evrak masrafları, kafe için tutulmuş olan yerin kirası ve içindeki çeşitli masraflar değerlendirildiğinde yaklaşık olarak 10 bin Türk Lirası civarında bir sermaye gerekmektedir. Bu sermaye bir anda toparlanamayacağı için en doğru yol iş planının KOSGEB ‘e sunulması ve kafe açma desteği alınmasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.