1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?
KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler için destek sağlayan KOSGEB, birçok farklı alandaki işletmeye destek verse de ne yazık ki KOSGEB ‘in sunduğu olanaklardan her iş kurma fikri olan faydalanamamaktadır.

A+A-

Ayrıca KOSGEB ‘in destek programlarına başvurabilmek için birtakım başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikli olarak, kurum tarafından verilen iş kurma eğitimlerine katılmış olması gerekir.
  • İş kurma eğitiminin alınmasının ardından üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na da katılmış olmak gerekmektedir.
  • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak KOSGEB destek programlarına başvuru için temel şarttır.
  • Ayrıca alınmış olan bu eğitimlerin yanı sıra KOSGEB ‘in online ortamda yürüttüğü derslere katılarak bunları tamamlamış olmak gerekmektedir.

Bu şartları sağlayarak yeni bir iş kurmak veya kurduğu işletmenin kurulumunun üzerinden en fazla 1 yıl geçen, KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan, başvuruya dair gerekli evrakların dolumunu gerçekleştirerek teslim eden kişiler uygun görülmeleri durumunda KOSGEB ‘in vermiş olduğu desteklerden faydalanabilmektedir.

KOSGEB Yaş Sınırı Kaçtır?

KOSGEB başvuru şartlarında da belirtildiği üzere, KOSGEB ‘in destek programlarına katılarak sunulan imkanlardan faydalanabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemleri için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan ve kurmak istediği iş, KOSGEB ‘in destek verdiği sektörler içinde olan herkes gerekli eğitimlerin ardından başvuruda bulunabilmektedir.

Parayı Ne Zaman Ödüyor?

KOSGEB başvurusunun yapılması ve iş planının onaylanmasının ardından, KOSGEB hibe başvurusunun anlaşmalı banka tarafından onaylanması ile ödeme işleminin gerçekleşme süreci başlamış olmaktadır. Bu ödeme kapsamında, makine, yazılım, ofis içi donanın gibi pek çok konuda destek sağlanmaktadır.

KOSGEB Verdiği Parayı Geri Alıyor mu?

KOSGEB verdiği hibe kredi için belirli süre karşılık ve geri ödeme beklememektedir. Ancak belirtilen sürenin sonunda sıfır faiz ile geri ödeme yapılması gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile alınan krediler yine anlaşmalı bankalar ile geri ödenmektedir. Bu aşamadan taksit ile ödeme seçenekleri mevcuttur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.