KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, girişimcileri desteklemek için kurulmuş, açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan bir kurumdur.

A+A-

Ticarete atılmak, kendi işini kurmak veya kurduğu işte farklı konularda destek almak isteyen kişiler için KOSGEB birçok farklı alanda maddi destek sağlamaktadır. Herhangi bir iş kurmak için sermayeye duyulan gerekliliği karşışayan KOSGEB, kişilerin iş sahibi olması ve ekonomi düzeyinin artmasında da oldukça fayda sağlayan bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin sanayide ve iş yaşamındaki payının artması, işletmelerin oluşan rekabet ortamı sayesinde devamlı bir biçimde kendilerini geliştirmeye yönelik adımlarda bulunması KOSGEB ‘in sağladığı diğer avantajlar arasındadır.

Sunduğu imkanlar sayesinde özellikle son yıllarda başvuru taleplerinin arttığı KOSGEB destekleri, şartları sağlayan ve iş planı onaylanan herkes için oldukça iyi bir başlangıç olmaktadır. Kişiler iş sahibi olurken aynı zamanda maddi zorluk çekmekten iş planlarını hayata geçirebilmektedir. Ayrıca KOSGEB birçok farklı sektörde iş kurma fikrine sıcak bakmakta ve desteklemektedir. KOSGEB ‘in destek imkanlarından faydalanabilmek için sadece bu sektörler arasında olmak ve başvuru şartlarını sağlıyor olmak yeterli olacaktır.

KOSGEB Hangi Bakanlığa Bağlı

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinen KOSGEB, eski adı Sanayi Ticaret Bakanlığı olan ve bugün Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı olarak faaliyet gösteren bakanlığa bağlıdır. Girişimciler tarafından yeni açılan veya açılmasının üzerinden 1 yıl geçen işletmelere farklı konularda maddi destek sağlayan KOSGEB, devlet çatısı altında hizmet vermektedir. Farklı sektörleri içinde barındıran bu kurum, birtakım şartların sağlanıp sağlanmamasına göre kredi veya hibe kredi şeklinde farklı türlerde maddi destek sağlamaktadır. Her iş girişimi ve sektör için farklı bir ödeme planı ve ödeme miktarı söz konusudur.

KOSGEB Vergi Numarası Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için maddi destek sağlayan KOSGEB ‘in sunduğu imkanlardan faydalanabilmek için KOSGEB ‘in destek verdiği sektörler içinde olmak ve faaliyet gösterilen işe dair bir vergi numarasına sahip olmak gerekmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.