KOSGEB’in Home Office Çalışanlar için Desteği Var Mı?

KOSGEB tarafından NACE kodları ile belirlenmiş ve destek verilen birçok farklı sektör bulunmaktadır. Detaylar...

73299
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Home office çalışma ortamı için genellikle evin bir odasının veya alanının çalışma ortamı olarak ayarlanması gerekmektedir. Bunu için home office çalışma ortamının oluşturulmasında çok fazla bir masraf çıkmamaktadır. Ancak bazen kullanılan ortamın daha profesyonel hale getirilebilmesi, bazı çalışma gereçlerinin alınması, çalışılan sektör doğrultusunda artan ihtiyaçlar sebebi ile kişiler home office çalışanlar için destek verilip verilmeyeceği merak etmektedirler.

Home Office Çalışanlar için KOSGEB Desteği

Home Office Çalışanlar için KOSGEB Desteği
Home Office Çalışanlar için KOSGEB Desteği

Bilindiği üzere KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere çeşitli alanlarda destek sunmaktadır. KOSGEB ‘in sunduğu desteklerden faydalanılabilmesi için en temel şartlardan biri KOBİ olunmasıdır. Home office çalışma ortamı bu anlamda değerlendirildiğinde KOBİ özelliği taşımadığı için, KOSGEB destekleri home office olarak çalışanlar için geçerli olmamaktadır. Ancak bu kişiler KOSGEB veri tabanına kayıp yaptırarak, KOSGEB ‘in sunduğu Uygulamalı Girişimcilik Programı eğitimlerine katılarak sertifika alabilirler. Ancak KOSGEB desteğinden faydalanabilmek için KOBİ özelliği taşımaları gerekmektedir.

KOSGEB Desteği
KOSGEB Desteği

KOBİ özelliği taşımadıkları için home office çalışanlarına, KOSGEB desteği sunulamamakta ve ayrıca bu kişiler kredi ve hibelerden de yararlanamamaktadır. Destek alınabilmesi için vergi numarası, iş yeri ruhsatı, ticaret odasına kayıt gibi bazı şartlar gerekmekte  ve ancak bu şekilde KOBİ özelliği kazanılmaktadır. Home office olarak çalışanlar kendi özel alanları içinde bireysel olarak çalışma gösterdikleri için haliyle KOBİ özelliği gösteremezler.

KOSGEB
KOSGEB

Ayrıca uzaktan çalışma prensibine dayanan home affice çalışma işleri için ticaret odasına kayıt veya vergi numarası gibi çeşitli belgeler de istenmediği için doğal olarak KOBİ özelliği taşımamaktadırlar. Bu durum değerlendirildiğinde, KOSGEB desteklenen sektörler içinde olan herhangi bir iş koluna dair çalışılıyor olsa bile, home office çalışma ortamı ve çalışma şartları sebebi ile KOSGEB home office desteği vermemektedir. Kısacası, KOSGEB ‘in sunduğu desteklerden faydalanabilmek için KOBİ olmak ve başvuru şartlarını sağlamak oldukça önemli bir konudur.

KOSGEB Kursları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KOSGEB’in Home Office Çalışanlar için Desteği Var Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!