1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Kötü Niyet Tazminatı Nedir?
Kötü Niyet Tazminatı Nedir?

Kötü Niyet Tazminatı Nedir?

İş güvencesi kanunundan yararlanamayan işçinin, süresi belli olmayan iş sözleşmesinin işveren tarafından kötü niyetli olarak feshedilmesinin hukuki yaptırımı olarak tanımlanır. Detaylar...

A+A-

Kötü niyet tazminatını, İş Hukuku bakımından incelediğimizde, 4857 numaralı İş Kanunu’nun 17. maddesi karşımıza çıkmaktadır. İş güvencesi hükümlerinden yararlanmayan, süresi belli olmayan sözleşmeyle çalışan işçilerin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda bildirim süresinin üç katı tutarında “kötü niyet tazminatı” talep edebilecektir. Kötü niyet tazminatı ihbar tazminatından tamamen bağımsız bir tazminat olup, ihbar tazminatı ödenmesi kötü niyet tazminatı ödenmesi hakkını ortadan kaldırmamaktadır.

Kötü Niyet Tazminatı Şartları Nelerdir?

İlk olarak geçerli bir sebep olmadan yapılacak fesihte iş güvencesi hükümleri sebebiyle boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatı ödeneceği gibi kötü niyet tazminatı da ödenebilecektir.

Kötü niyet tazminatı, iş güvencesi uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, işçinin yasal hakkını araması veya şikâyet yoluna başvurması gibi nedenlerle işverence feshedilmesi halinde işveren tarafından fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında ödenmesi gereken tazminat olarak değerlendirilebilecektir.

Fesih hakkının kötü kullanılması, en az işveren kadar işçi içinde mümkündür. Lakin, İş Kanunu’nda fesih hakkının kötüye kullanılması yalnızca işveren için geçerli kılınmıştır. İşçi ne kadar haklı olursa olsun eğer işinden istifa eder, iş sözleşmesini feshederse, kötü niyet tazminatı isteğinde bulunamaz.

Yargıtay’ın kararında, “İş Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca, otuz ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde çalışan, altı ay ve üzeri kıdemi bulunan işçiler iş güvencesi kapsamında olup 17/5. maddesine göre, ancak, iş güvencesi kapsamı dışındaki işçiler kötü niyet tazminatı isteyebilir.” ifadeleri yer almıştır.

Kötü Niyet Tazminatı Ne Kadar?

4857 sayılı İş Kanunu Madde 17’nin 6. Fıkrasında Kötü Niyet Tazminatı Hesaplaması detaylı bir biçimde verilmiştir.

“18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.”

  • Kıdemi 6 aya kadar olanlar için                    2 hafta x 3 = 6 hafta
  • Kıdemi 6 aydan 1,5 yıla kadar olanlar için 4 hafta x 3 = 12 hafta
  • Kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar olanlar için 6 hafta x 3 = 18 hafta
  • Kıdemi 3 yıldan fazla olanlar için                 8 hafta x 3 = 24 hafta

Kesinleşmeden İcraya Koyulabilir Mi?

Başvurunun kesinleşmesi üzerine münderecatına göre ve ayrıca hükme hacet kalmadan icra kısmen veya tamamen eski hale iade edilir. Kesinleşmeden takibe konulamaz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.