1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. KPDK, Memurlara İkramiye Verilmesi Gündemiyle Acilen Toplanmalı
KPDK, Memurlara İkramiye Verilmesi Gündemiyle Acilen Toplanmalı

KPDK, Memurlara İkramiye Verilmesi Gündemiyle Acilen Toplanmalı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Genel Başkanı Bayram Zengin KPDK'nın acilen memurlara ikramiye için toplanması gerekliliğini ve gerekçelerini savundu. Memurlara neden ikramiye verilmesi gerekiyor? İşte detaylar.

A+A-

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) memura ikramiye verilmesi gündemiyle acilen toplanması gerekliliğini vurgulayan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, yaptığı basın açıklamasında Mart ayında toplanması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK), anlaşılmaz ve anlamsız bir şekilde 42 günlük gecikmeye rağmen toplanmadığını, “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle, acilen toplantıya çağrılması gerektiğini ifade etti.

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU KPDK NEDEN TOPLANMIYOR?

“4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 21 inci maddesi Kamu Personel Danışma Kurulunun her yıl Mart ve Kasım aylarında toplanmasını öngörmektedir. Hal böyle iken Mart ayında Kamu Personeli Danışma Kurulu toplanmamıştır. KPDK, tarafların onayı ile planlı olarak ve bilerek toplanmamıştır açıklaması yapıldı.

Yetkili sendikalar 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, istekleri kabul ettirebilmek için ele geçen fırsatı ellerinin tersiyle itmiş, üyelerini ve kamu görevlilerini hüsrana uğratmışlardır. Yandaş sendikalar toplantının seçimlerden sonraya bırakılması ile iktidara kıyak geçmişlerdir.

KPDK MART AYINDAN BERİ 42 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN TOPLANMADI

Memur sendikalarının Ağustos ayında başlayacak 5. Dönem (2020-2021)  toplu sözleşmeden elleri boş ayrılacakları, önlerine gelecek her metne imza atacaklarını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yoktur denildi.

Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan % 4’lük artış, Nisan ayı enflasyonu ile geri alınmış, memur ve emeklileri alacaklı hale geldiği belirtilirken, memur ve emeklileri Temmuz ayına kadar 2 ay boyunca enflasyon kayıplarını sineye çekecekleri ifade edildi.

Bu nedenle; giderek ağırlaşan ekonomik şartları, içinde bulunduğumuz ayın Ramazan olmasını ve Ramazan Bayramı nedeniyle yapılacak bayram harcamalarını da dikkate alarak memurlara ikramiye verilmesi konusunun acilen çözüme kavuşturulması şarttır.

DEVLET ÇALIŞANLAR ARASINDA AYRIM YAPAMAZ

Kamuda çalışan işçiler 6772 sayılı Kanun kapsamında 1957 yılından beri 63 yıldır ikramiye almaktadır. Kamu işçilerine, her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı), 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye ile birlikte 750 TL tutarında da Denge Tazminatı ödenmektedir.

Taşeron işçisi iken kadroya geçirilen işçilere de 6772 sayılı Kanun kapsamında yılda 4 kez yarım (13 günlük ücret tutarı) ikramiye ödenmektedir. 2018 yılında emeklilere dini bayramlarda verilen ve memnuniyetle karşıladığımız Bin TL tutarındaki iki ikramiye ödemesine 2019 yılında da aynen devam edilecektir.

İKRAMİYE ALMAYAN TEK KESİM MEMURLAR

 

30 Ocak 2019 tarih ve 30671 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 682 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile kamu işçilerine ikramiyelerinin ilk yarısı 31 Ocak 2019 tarihinde ödenmiş ikinci ikramiyeleri de Ramazan Bayramı öncesinde 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecektir.

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ MEMURLARA İKRAMİYE ŞART

31 Mayıs günü kamuda çalışan bir kesim ikramiye alırken memurların almayacak olması kabul edilemez. Ramazan Bayramı öncesinde 31 Mayıs 2019 günü kamuda çalışan işçiler ve tüm emekliler gibi memurlarda ikramiye almalıdır. Bunun için bir Cumhurbaşkanlığı kararı yeterlidir.

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİNDE MEMURA İKRAMİYE.

Bu nedenle, memurlara ikramiye verilmesi konusunu çözmek üzere Kamu Personeli Danışma Kurulunun tek gündem maddesiyle, “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle acilen toplantıya çağrılmasını ve acilen toplanmasının beklendiği ifade edildi.

Bilindiği gibi 4688 sayılı Kanunun “toplu sözleşmelerin kapsamı” başlıklı 28 inci maddesinde belirtildiği üzere”  İkramiye”  memurların yasal hakkıdır. Yetkili olduklarını söyleyenlerin yetkilerini kullanma zamanı gelmiştir denildi.

HÜKUMETE VE KPDK ÜYESİ SENDİKALARA BURADAN ÇAĞRI

Ramazan Bayramı öncesinde ve mutlaka Mayıs ayı içerisinde KPDK sadece “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle toplanmalı, kamuda çalışanlar arasında ikramiye konusunda ayrıma son vermeli, Ramazan Bayramı öncesinde kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilerek yıllardır devam eden adaletsizliğe son verilmelidir.

Ramazan ayı bu müjde ile tamamlanmalı, memurların bayrama ikramiye sevinci ile girmelidir açıklaması BASK Basın Bürosu kamuoyuyla paylaşıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
İlgili Haberler