KPSS 2017/1 Şoför Alım Şartları ve Tüm Kontenjanları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS 2017/1 tercih kılavuzunun yayımlanması ile kadrolara göre özel şartlar da belli oldu. Şoför alımı yapılacak kadrolar ve şartları.

32322
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖSYM tarafından KPSS 2017/1 tercih kılavuzu yayımlandı. 2017/1 KPSS kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için,  22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2016-KPSS Lisans ve 2016-KPSS Ortaöğretim veya Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekmektedir.

21 Haziran-3 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 3 Temmuz 2017 gecesi, saat 23.59’da sona erecek ve ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı ile tercih yapacaklar. Şoför branşı özel şartları da şu şekildedir:

18 Temmuz 1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 75 inci maddesinde 2015 yılında yapılan değişikliklerle sürücü belgelerinde yeni bir sistem öngörülmüş ve 2016 yılı itibariyle yeni sisteme geçilmiştir. Bu nedenle KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde ilan edilen Şoför kadrolarının karşısında yeni sistemde yer alan sürücü belgelerine yer verilmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin geçici 10’uncu maddesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış ve sahibine römork takarak araç kullanma yetkisi veren sürücü belgeleri veya sürücü sertifikalarının yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sırasında yeni sınıfına ilave olarak “E” ibaresinin ekleneceği belirtildiğinden, B sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları BE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, C sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları CE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, D sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları DE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, D1 sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları D1E sınıfı sürücü belgesine sahip olanların da tercih edebilmeleri mümkündür.

Yine Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin geçici 10 uncu maddesinde eski sürücü belgelerinin yeni sürücü belgeleri ile değiştirilmesi için beş yıllık bir süre öngörülmesi sebebiyle eski sürücü belgelerinin geçerliliği de devam etmektedir.

Bu nedenle Tercih Kılavuzunda yer alan yeni sürücü belgesi sınıfları ve istenilen sürücü belgesini karşılayabilecek diğer yeni sürücü belgesi sınıfları ile bu belgelerle denk kabul edilen eski sürücü belgesi sınıfları için bu kılavuzun “BAŞVURU GENEL ŞARTLARI VE DİĞER HUSUSLAR” kısmı “3.DİĞER HUSUSLAR” bölümünde sürücü belgeleri için yapılmış açıklamalara bakılmalıdır. Diğer hususlara kılavuzdaki 10,11,12,13,14’ncü sayfalardan okuyunuz.

KPSS 2017/1 şöför alımı lise branşında 6 kontenjan bulunmaktadır ve kodları ile şartlar ve alım yapılacak yerler şu şekildedir.

Beğendik Belediye Başkanlığı ve Kastamonu İl Özel İdaresine alınacak. 2001 kodu ile herhangi bir lise mezunu başvurabilecek. 6516 kodu ile G sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, CE Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak, 6519 kodu ile istenilen sınıftaki sürücü belgesine en az (5) yıldır sahip olmak ve 7225 kodu ile güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması gerekiyor.                                         

KPSS 2017/1 şoför alımı önlisans branşında 9 kontenjan bulunmaktadır ve kodları ile şartlar ve alım yapılacak yerler şu şekildedir.                                                                                                                       

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çorum İl Özel İdaresi, Düzce Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı ve Uşak İl Özel İdaresi’ne şoför alımları yapılacak.

Alım şartları kodları ile şu şekildedir:  3188 kodu ile Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.

6514 kodu ile D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor. 7225 kodu ile güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması gerekiyor. 3001 kodu ile herhangi önlisans mezunları başvurabilecektir.  7300 kodu ile Bu kadro/pozisyonda vardiya sistemi uygulanmaktadır denilmektedir. 6511 kodu ile CE sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak ve 6519 kodu ile istenilen sınıftaki sürücü belgesine en az (5) yıldır sahip olmak.  

Kılavuzda yer alan başvuru genel şartları ve diğer hususlar için TIKLAYINIZ. Soför kadroları için TIKLAYINIZ.

KPSS-2017/1 Tercih Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ. Özel Koşullar İçin TIKLAYINIZ. Dilekçe İçin TIKLAYINIZ.

TABLO-1.Ortaöğretim Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar İçin TIKLAYINIZ.
TABLO-2.Ön Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar İçin TIKLAYINIZ.
TABLO-3.Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar İçin TIKLAYINIZ.

Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları İçin TIKLAYINIZ.
Ön Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları İçin TIKLAYINIZ.
Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları İçin TIKLAYINIZ.

Mezun Olunan Ortaöğretim Alan/Dallar İçin TIKLAYINIZ.
Mezun Olunan Ön Lisans Programı İçin TIKLAYINIZ.
Mezun Olunan Lisans Programı İçin TIKLAYINIZ. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS 2017/1 Şoför Alım Şartları ve Tüm Kontenjanları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!