1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. KPSS 2017/2 Memur Atamasında Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu Milyonlar Kontenjan Bekliyor
KPSS 2017/2 Memur Atamasında Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu Milyonlar Kontenjan Bekliyor

KPSS 2017/2 Memur Atamasında Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu Milyonlar Kontenjan Bekliyor

Devlet Personel Başkanlığı tarafından KPSS 2. yerleştirme için kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanmasına devam ediliyor. Kurumlar son ne zaman taleplerini bildirecek. KPSS 2017/2 atama tercihleri ne zaman?

A+A-

Kamu Personel Seçme Sınavına KPSS lise, önlisans ve lisans alanlarından giren milyonlarca aday için 2017 yılı oldukça kötü geçiyor. 2016 ve öncesi için de yeterince olmayan merkezi atama sayılarından dolayı giderek kısıtlanan kadrolarda yer almak gittikçe zorlaşıyor.

Milyonların önünde bir sürü engel var!

İlk engel olarak KPSS’de yüksek bir puan almak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en temel sebebi yetersiz kontenjan sayıları. Çünkü o kadar çok branş var ki, atam sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor. Dolayısıyla 90 puan alınsa dahi açıkta kalma ihtimali oldukça yüksek.

KPSS alımlarında birçok branşın görmezden gelindiği de bir gerçek. Öğretmen alımlarında olduğu gibi 5-10 branş dışında neredeyse atanmak oldukça zor. Hele ki mülakat sisteminden sonra o branşta KPSS’niz yüksek olsa da garantisi artık yok!

Açıktan memur alımları merkezi atamayı geçti!

Merkezi atama sayılarının çok az olmasından dolayı adaylar Bakanlık ve kurumların açıktan memur alımlarına umut bağlamaktalar. Fakat orada da birçok engel bulunuyor. Bilindiği üzere birçok kurum aynı zamanlarda sınavlar yapmakta, sonuçları erken açıklamamakta. Bu da adayların farklı bir kuruma başvurusunu engellemektedir.

KPSS’nin yerini mülakat mı alıyor?

Öte yandan kurumların açıktan memur alımlarında KPSS’yi sadece ön başvuruda ele almaktadır. Çoğu kurum maalesef bu şekilde KPSS puanı ile değil de ayrıca yazılı veya özellikle de sözlü sınav yapmak koşulu ile bunu yerine getirmektedir.

Milyonlar ve tüm sendikalar bu şekilde mülakatın torpil olduğunu haykırsa da tüm mevzuatlara mülakatla personel alımı maalesef girmiş durumda.

Danıştay’ın mülakat kararı!

Bilindiği üzere Danıştay geçen hafta KYK memur alımında sadece mülakat puanının baz alındığı için yürütmeyi durdurmuştu. Sadece KYK memur alımı değil, özellikle de sözleşmeli öğretmen alımında da KPSS sadece başvuruda geçerli, KPSS barajını geçince sadece mülakat puanı geçerli oluyor ve aday buna göre atanıyor. KPSS ile mülakatın ortalaması alınmadığından KYK  yürütmeyi durdurma kararı sonrası birçok alım tehlikeye girecektir.

Her ne kadar geriye dönük olarak kazanılmış haklar noktasında ataması yapılanlar için bir sorun olmasa da bundan sonraki süreçte mülakatın KPSS’nin önüne geçmesi tüm adayların en büyük umudu. Herkesin hakkıyla, liyakat esaslı memur olması ülkemiz için de çok önemlidir.

Bu kapsamsa merkezi alımlarda halihazırda mülakat olmadığı için ve en sağlıklı atama şekli olduğundan ortaöğretime, önlisansa ve lisansa çok daha fazla kontenjan verilmelidir. Birkaç bin memur alımı ile maalesef milyonların mağduriyeti bitmeyecektir.

KPSS 2017/2 merkezi atama takvimi nasıl işleyecek?

KPSS 2017/2 tercihleri için kurumlar DPB’ye 6 Ekim 2017 tarihine kadar taleplerini gönderecekler. 1 aylık uzun bir süreç var ve My memur olarak konunun sürekli takipçisiyiz. 25 Ekim ise en önemli tarihlerden biri. Çünkü DPB, ÖSYM’ye kılavuzu gönderecek ve ÖSYM’de 14 Kasım ile 23 Kasım 2017’de KPSS 2017/2 merkezi atama tercihlerini alacak.

14 Kasım’dan birkaç gün öncesinde de kılavuz DPB’de yayımlanarak adaylar kontenjanları öğrenecek. Umarız bu yılın son merkezi atamasında kontenjan herkesi memnun edecek şekilde fazla olur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler