KPSS 2019/1 Memur Alımı İçin Tüm Kurumlardan Talepler Alınıyor

Devlet Personel Başkanlığı DPB 2019 yılı 1. merkezi memur alımı KPSS 2019/1 kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri toplamaya devam ediyor. KPSS 2019/1 merkezi atama başvuruları ne zaman başlayacak?

53848
Daha Fazla Göster

Devlet Personel Başkanlığı “DPB” tarafından 8 Şubat 2019’da 2019 yılı KPSS merkezi yerleştirme takvimi süresinden geç de olsa açıklanmıştı. Bu kapsamda KPSS 2019/1 ve KPSS 2019/2 merkezi memur alımı için başvuru ve tüm talep toplama tarihleri de açıklanmıştı. 2019 yılı kadrolu ve merkezi atama sürecine dair araştırma yapan adayların atama açısından beklentisini karşılamasa da bu haberimizde tüm detayları anlatacağız.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 1’inci maddesi uyarınca, 2019 Yılı KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi “KPSS 2019/1 ve KPSS 2019/2” çerçevesinde ilk süreç 11 Mart 2019’da başlamıştı. DPB’nin tüm kurumlardan talep toplama işlemi devam ediyor. My Memur olarak gerek atama süreci öncesi gerekse taleplerden sonra kılavuz hazırlanma sürecinde sizlerin taleplerini günceme getirmeye devam edeceğiz.

KPSS 2019/1 merkezi atamasında 2017 ve 2018 yılı gibi son yılların en düşük atamaları gibi olmaması isteniyor. Sayıları 5 milyonu geçen lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS adayların da talepleri doğrultusunda daha özenle talep toplama sürecinin devam etmesi bekleniyor.

KPSS 2019/1 merkezi memur alımı için DPB tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanması süreci başlatıldı. İlk talep toplama süreci 11 Mart ile 24 Mayıs 2019 tarihleri arasında olacak.

KPSS 2019/1 TERCİH BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından merkezi atama için KPSS 2019/1 tercihleri “9 – 18 Temmuz 2019” tarihleri arasında alınacak. Bu kapsamda ilk merkezi atama için takvim işlemeye devam ediyor ve tüm kamu kurum ve kuruluşları memur atama taleplerini Devlet Personel Başkanlığına iletilmesinin adından ÖSYM kılavuzu hazırlayacak ve ilk atama süreci başlayacak.

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİK

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir. Bu Yönetmeliğin 20’nci maddesinde yer alan süreleri ÖSYM ile birlikte yeniden belirlemeye DPB yetkilidir. DPB’ce, ÖSYM’nin de görüşü alınmak suretiyle her yılın Ocak ayında bir yerleştirme takvimi belirlenir ve ilan edilir

MADDE 20: ATAMA YAPILACAK KADROLARIN BELİRLENMESİ

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından, açıktan atama yapacakları (B) grubu kadrolar için ilgili mevzuatı uyarınca yetkili makamlardan izin alındıktan sonra, bu kadroların koşullarının belirlenmesi amacıyla; yükseköğretim kurumları ile yükseköğretim üst kuruluşları, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına; bunların dışında kalan diğer kamu kurum ve kuruluşları DPB’ye başvurur denildi.

SON KPSS ATAMALARINDA MEMUR ALIMI KONTENJANLARI NASILDI?

KPSS 2018/1 ve KPSS 2018/2 atamaları 2017 yılı atamaları gibi minimum seviyede olmuş ve 5 bini geçememişti. 2019 yılında da aynı şekilde devam edecek. KPSS 2018/1 atamasında memur alımı sayısı bin 472 olarak gerçekleşti. KPSS 2018/2 ise bin 729 olarak gerçekleşti. 2018 yılında toplam merkezi atamalarda 3 bin 201 oldu.

dpb-merkezi-atama-takvimi.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS 2019/1 Memur Alımı İçin Tüm Kurumlardan Talepler Alınıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Bu yolda sesimiz, destekcimiz olmanızı istiyoruz. Atamalar gittikçe azaldı hepimiz zor durumdayız müjdeli haberler bekliyoruz atama sayıları çoğalsın istiyoruz. #3004önlisanssosyalgüvenlikkadrobekliyor

 2. 2 sene önce

  Devlet koruma kararı altında olması sebebiyle atanacak adaylar ne zaman tercih yapılacak acaba

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Devlet koruma kararı altında olması sebebiyle atanacak adaylar ne zaman tercih yapılacak acaba

 2. 2 sene önce

  Bu yolda sesimiz, destekcimiz olmanızı istiyoruz. Atamalar gittikçe azaldı hepimiz zor durumdayız müjdeli haberler bekliyoruz atama sayıları çoğalsın istiyoruz. #3004önlisanssosyalgüvenlikkadrobekliyor

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!