1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. KPSS 2019/2 Memur Alımı Tercihlerinde KİT’leri Tercih Edecekler İçin Önemli Bilgilendirme
KPSS 2019/2 Memur Alımı Tercihlerinde KİT’leri Tercih Edecekler İçin Önemli Bilgilendirme

KPSS 2019/2 Memur Alımı Tercihlerinde KİT’leri Tercih Edecekler İçin Önemli Bilgilendirme

ÖSYM’de KPSS tercihleri başladı. Öte yandan KPSS tercihlerinde bin 1749 olan kontenjan 1734’e düşürüldü. KPSS tercihlerinde KİT’leri tercih edecek adaylar için de bilgilendirme bulunmaktadır. İşte detayları.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından KPSS 2019/2 kapsamında tercih başvuruları devam ediyor. Son yapılan açıklamada 1749 olan KPSS memur alımı kontenjanı 1734’e düşürülmüştü. KPSS tercihlerini yaparken de Kamu İktisadi Teşebbüslerini KİT tercih edecekler için önemli uyarı da bulunmaktadır. “My Memur” olarak bu haberimizde 2019/2 KPSS tercihlerinde KİT’leri tercih edecek adaylar için önemli bilgilendirme yapıldı.

KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİNE AİT POZİSYONLARI TERCİH EDECEK ADAYLAR

17/10/2018 tarihli ve 30568 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programına göre uygulayacakları strateji ve yöntemlerin belirlenmesine dair 16/10/2018 tarihli ve 186 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararının  Sınavlar” başlıklı 7 nci maddesinin dördüncü fıkrasında; "1/1/2019 tarihinden sonra sözleşmeli personel pozisyonlarına atananlar 3 hizmet yılını tamamlamadıkça; mesleğe özel yarışma sınavıyla yardımcı olarak atanan kadrolar ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere halen görev yaptıkları kuruluşlara veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamaz.

Kamu Görevlerine ilk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında merkezi yerleştirme işlemlerine ve bu maddenin ikinci fıkrası kapsamında yapılacak ilanlara başvuramaz, yerleştirilseler dahi atama işlemleri yapılmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, kamu iktisadi teşebbüslerine ait pozisyonları tercih edecek adayların, belirtilen istisnalar hariç olmak üzere üç yıllık hizmet süresini tamamlamadıkça yerleştirme işlemlerine katılamayacaklarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

KPSS 2019/2 döneminde yerleştirme yapılacak kamu iktisadi teşebbüsleri şunlardır:

- Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğü

- Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

- Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü

- Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

- T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü

- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü

- Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü

- Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü

- Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü

- Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü

Ayrıca, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2018 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespiti Hakkındaki 11/10/2017 tarihli ve 2017/10925 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği;

KPSS 2018/1, KPSS 2018/2 ve KPSS 2019/1 merkezi yerleştirme işlemlerinde kamu iktisadi teşebbüslerine ait pozisyonlara yerleştirmesi yapıldıktan sonra göreve başlatılanların, bulundukları pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere, KPSS 2019/2 merkezi yerleştirme işlemlerine katılmaları, katılıp yerleştirilseler dahi göreve başlatılmaları mümkün olmayacaktır.

KPSS tercih kılavuzu için TIKLAYINIZ. "GÜNCEL"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler