1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. KPSS 2019/2 Tercihlerinde 113 Zabıta Memuru Alımı Şartları Nelerdir?
KPSS 2019/2 Tercihlerinde 113 Zabıta Memuru Alımı Şartları Nelerdir?

KPSS 2019/2 Tercihlerinde 113 Zabıta Memuru Alımı Şartları Nelerdir?

KPSS 2019/2 tercihleri devam ediyor. lise, önlisans ve lisans mezunu 113 zabıta memuru alımı yapılacak. Kİmler zabıta memuru olabilir? Zabıta alımı şartları My Memur haberde.

A+A-

KPSS 2019/2 tercih başvuruları devam ederken "My Memur" olarak branşlar ve kontenjanlar bazında sizler için gerekli bilgileri ve desteği sunmaya devam ediyoru. Bu haberimizde KPSS 2019/2 tercihlerinde ZABITA MEMURU ALIMI kadrolarına değineceğiz. ÖSYM tarafından başlatılan KPSS başvurularında zabıta memurluğu için ayrılan kontenjan dağılımı ile başvuru özel ve genel şartlarını hazırladık.

LİSANS MEZUNU ZABITA MEMURU ALIMI KONTENJAN DAĞILIMI

- Adapazarı Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 5 kadro ayrıldı.

- Esenler Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 10 kadro ayrıldı.

- Esenler Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 2 kadro ayrıldı.

- Esenler Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 6 kadro ayrıldı.

- İspir Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 1 kadro ayrıldı.

- Karabağlar Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 50 kadro ayrıldı.

- Karataş Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 2 kadro ayrıldı.

- Kars Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 15 kadro ayrıldı.

- Zonguldak Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 2 kadro olmak üzere toplam 93 kadro ayrıldı.

LİSE MEZUNU ZABITA MEMURU ALIMI KONTENJAN DAĞILIMI

- Zonguldak Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 6 kadro ayrıldı.

ÖNLİSANS MEZUNU ZABITA MEMURU ALIMI KONTENJAN DAĞILIMI

- Esenler Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 7 kadro ayrıldı.

- Zonguldak Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 2 kadro ayrıldı.

- Zonguldak Belediye Başkanlığı İçin Zabıta Memuru 5 kadro olmak üzere toplam 14 kadro ayrıldı.

Bu kapsamda lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu ZABITA MEMURU ALIMI için 2019/2 KPSS tercihlerinde toplam 113 kadro ayrıldı.

ZABITA MEMURU ÖZEL ŞARTLARI

Zabıta Memuru kadrolarını tercih edecek adayların Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 13/A maddesine göre 657 sayılı Kanunun 48’inci maddesindeki genel şartların yanı sıra;

a) 30 yaşını doldurmamış olmak,

b) Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilo arasında ( +,-) 10 kilogramdan fazla fark olmamak şartlarını taşımaları gerekmektedir.

Bu koşullara göre 3 Aralık 1989 ve öncesinde doğan adaylar 30 yaşını tamamlamış olduğundan tercih yapmaları sistem tarafından engellenecektir. Adayların boy-kilo şartını taşıyıp taşımadıkları atama öncesinde ilgili belediyeler tarafından kontrol edilecek olup bu şartı taşımadığı halde tercihte bulunan adayların atamaları yapılmayacaktır.

2019/2 MEMUR ALIMLARI BAŞVURU ÖZEL ŞARTLARI

KPSS 2019/2 kılavuzunda yer alan genel şartları taşıyan adayların, bu Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları bölümünde aranılan şartların “tamamını” taşımaları gerekmektedir. Bununla birlikte, eğer “BAKINIZ BAŞVURMA ÖZEL ŞARTLARI ...” ifadesi var ise kurumlarca aranılan diğer şartların yanı sıra adayların bu bölümde belirtilen şartları da taşımaları ve dikkatlice okumaları gerekmektedir.

Bu şekilde olan kadrolarla ilgili açıklamalar aşağıda yapılacağı için bu bölümün çok dikkatli okunması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan adayların yerleştirilseler dahi atamalarının yapılması mümkün değildir.

KPSS 2019/2 LİSE MEZUNU MEMUR ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

- Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)

- 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.)

- Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

- Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

- Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya  durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

- Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamak. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;

- Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

- Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak şartları aranmaktadır.

KPSS tercih kılavuzu için TIKLAYINIZ.

TABLO-1.Ön Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar için TIKLAYINIZ.

TABLO-2.Ön Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar için TIKLAYINIZ. (Güncellendi 03 Aralık 2019)

TABLO-3.Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar için TIKLAYINIZ. (Güncellendi 03 Aralık 2019)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler