1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Ayrımı Nedir
KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Ayrımı Nedir

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Ayrımı Nedir

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A grubu memur kadroları ile B grubu memur kadroları arasındaki ayrım ne anlama geliyor. KPSS A ve B grubu kadrolara dair tüm detaylar.

A+A-

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslar Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte belirtilmiştir.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’te(A) ve (B) Grubu kadro ayrımına yer verilmiştir. Bu kapsamda A ve B gurubu kadrolara dair sınav ve alım yapılan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

(A) grubu kadrolar; mesleğe kamu personel seçme sınavının ardından kurumların kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puanı almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve sözlü)ile yardımcı(stajyer) arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve sözlü)ile yardımcı(stajyer) olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardından yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb.)

(B)grubu olarak adlandırılan kadrolar ise, kamu personel seçme sınavının ardından ÖSYM başkanlığınca merkezi sistemle ataması yapılan ve başka herhangi bir sınava girilmeksizin göreve başlanılan kadrolardır.(Memur, koruma ve güvenlik görevlisi, hemşire, mühendis, hizmetli vb.)

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) açısından A ve B Grubu Kadrolar; (A)Grubu kadrolara atanacaklar için kurumların kendi mevzuatına göre düzenleyecekleri giriş sınavına kabul edilecekleri belirlemek edilecekleri belirlemek amacıyla kullanılacak puanları sağlar.

(B)grubu kadrolara atanmaya esas olacak yerleştirmeyi yapmak amacıyla kullanılacak puanları sağlar.

Kapsam olarak A Grubu Kadroların tamamı! Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

Kapsam olarak B Grubu Kadroların tamamı! Kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar için yapılacak işlem ve sınavları kapsamaktadır. Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler