KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Farkı Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A grubu memur kadroları ile B grubu memur kadroları arasındaki ayrım ne anlama geliyor. KPSS A ve B grubu kadrolara dair tüm detaylar mymemur.com.tr'de!

73987
Daha Fazla Göster

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Farkı Nedir? İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslar Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte belirtilmiştir.

A Grubu KPPS Ne Demektir?

KPSS A Grubu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi bölümlerinden mezun olan adayların girdiği alan sınavlarıdır. 2017’de yapılan değişiklik ile A Grubunda 48 adet puan türü bulunmakta ve bu puanların süresi de 2 yıl geçerli olmaktadır.

Kpss A Grubu Sınav Bilgileri

 • Sınava giren adaylar ilk olarak Genel Kültür-Genel Yetenek sınavına girmektedir. 120 sorudan oluşan bu sınavın süresi toplamda 130 dakikadır.
 • A Grubu sınavına girenler ise İktisat, Maliye, Muhasebe, İşletme ve Hukuk testlerinde bulunan 40’ar sorudan sorumludurlar. Her testin süresi ise 50 dakikadır.
 • A Grubu sınavının ikinci oturumunda Çalışma Ekonomisi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İstatistik konularından sorular bulunmaktadır. Her testten 40 sorudan sorumlu tutulur ve her testin süresi ayrı ayrı 50 dakikadır.

Kpss A Grubunun İçeriğinde Sorumlu Tutulan Dersler

Botalife Üzüm Kpss A Grubunun İçeriğinde Sorumlu Tutulan DerslerÇekirdeği Yağı 20 Ml Üzüm çekirdeği yağı üzüm içerisinde bulunan çekirdeklerin soğuk pres yöntemi ile içlerinden çekilmesiyle elde edilir. Faydalarından dolayı son zamanlarda oldukça ilgi gören bir bitkisel yağ olmuştur. Genel anlamda da yüksek besin değerleri ile bilinen üzüm çekirdeğinin faydaları sonucunda çeşitleri artırılmıştır. Üzüm çekirdeği yağının iyi geldiği şeyler; kötü kolesterolü iyileştirmeye yardımcı olmak, sivilce sorularını aza indirgemek, saç dökülmelerini engellemek, kan dolaşımını arttırıcı etkiye sahip olmak, ciltteki kirleri temizlemede ve gözenekleri kapatmada yardımcı olmak, ciltteki toksinleri atarak cildin sıkılaşması işlevini görmek gibi birden sorunlara iyi gelmektedir. Faydaları ise; antioksidan özelliği ile ciltteki sağlık sorunlarına, omega yağ asitleri içeriği ile bağışıklık sistemine, kırışıklıklara iyi gelen, gözaltlarında belirlenen koyu renklerde, cilt tonunu eşitleme özelliği ve saç diplerinde olan kaşıntıya da engelleyici faydaları bulunmaktadır. Ciltteki A ve E vitaminlerine destek sağlayan, cildi UV ışınlarının oluşturabileceği hasardan korur ve Beta-karoten ve D, C, E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı; stearik, palmitik ve linoleik asit gibi esansiyel yağ asitlerine de sahiptir. Botalife Üzüm Çekirdeği Yağı 20 Ml %100 saf ve yerli üretimdir. Kapağı kapalı bir şekilde serin ve kuru ortamlarda muhafaza edilmesi gereklidir. Güneş ışığı ve ısıdan uzak bir alanda muhafaza edilmelidir.
Kpss A Grubunun İçeriğinde Sorumlu Tutulan Dersler

A Grubunun önemli ana dersleri, Mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, iktisat okulları, Türkiye ekonomisi, Para-Banka-Kredi, Maliye, Muhasebe, Kıymetli evrak hukuku, Medeni hukuk, Borçlar hukuku, Ticaret Hukuku, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Ceza Hukuku, İdari Yargı’dır. Diğer dersleri ise, Kamu yönetimi, Uluslararası ilişkiler, Çalışma ekonomisi gibi ekstra derslerin yanında Genel Kültür-Genel Yetenek testini oluşturan matematik, geometri, coğrafya, tarih, Türkçe, Vatandaşlık dersleri bulunmaktadır.

KPSS A Grubu Meslekleri

 • Bakanlık kadrolarında uzman yardımcılığı
 • Kamu kurumları kadrolarında uzman yardımcılığı
 • SGK Denetmen Yardımcılığı
 • Vergi Müfettiş Yardımcılığı
 • Gelir Uzman Yardımcılığı
 • SGK Müfettiş Yardımcılığı
 • İl Göç Uzman Yardımcılığı

B Grubu KPSS Ne Demektir?

KPSS B Grubu, devlet kadrolarında çalışmak üzere personel alımlarında gerekli görülen bir sınavdır. Bu sınava lise ve önlisans mezunları katılabilir. Sınav 2 yılda bir tekrarlanır ve başvuruları Nisan, Mayıs aylarında yapılmaktadır.

Kpss B Grubu Sınav Bilgileri

Sınav konuları Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Genel kültür sınav sorularından oluşmaktadır. Genel yetenek sınavında ise Matematik ve Türkçe soruları bulunmaktadır.

Lisans mezunlarına (öğretmen ve alan mezunları gibi) ayrıcalıklı olarak sınav her yıl tekrarlanmaktadır. Öğretmen adayları genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavlarından sorumlu tutulur ve alan mezunları genel kültür, genel yetenek ve alan sınavlarından yerleştirilirler.

Genel Yetenek (60) soru Genel Kültür (60) soru toplamda 120 soru için 130 dakika verilen sürede sınav sonlandırılır.

B Grubu Lisans kadrolarına atama P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına atama P93, Ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara atama ise P94 puan türü ile yapılmaktadır.

KPSS B Grubu Meslekleri

Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe v.b tüm lisans kadrolarına yer verilmiştir. bu bölümler haricinde;

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 • Maliye Bakanlığı
 • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
 • C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
 • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
 • Makina Kimya Endüstrisi
 • Adalet Bakanlığı Adliyeler
 • Polislik
 • TSK

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’te (A) ve (B) Grubu kadro ayrımına yer verilmiştir. Bu kapsamda A ve B gurubu kadrolara dair sınav ve alım yapılan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Farkı Nedir?
KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Farkı Nedir?

KPSS A Grubu Kadro Farkı

A Grubu Kadrolar
KPSS A Grubu Kadrolar

A Grubu kadro farkı, mesleğe kamu personel seçme sınavının ardından kurumların kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puanı almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve sözlü) ile yardımcı (stajyer) arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve sözlü) ile yardımcı(stajyer) olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardından yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb.)

KPSS B Grubu Kadrolar

B Grubu Kadrolar
KPSS B Grubu Kadrolar

Kamu personel seçme sınavının ardından ÖSYM başkanlığınca merkezi sistemle ataması yapılan ve başka herhangi bir sınava girilmeksizin göreve başlanılan kadrolardır. (Memur, koruma ve güvenlik görevlisi, hemşire, mühendis, hizmetli vb.)

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) açısından A ve B Grubu Kadrolar; (A) Grubu kadrolara atanacaklar için kurumların kendi mevzuatına göre düzenleyecekleri giriş sınavına kabul edilecekleri belirlemek edilecekleri belirlemek amacıyla kullanılacak puanları sağlar.

(B) grubu kadrolara atanmaya esas olacak yerleştirmeyi yapmak amacıyla kullanılacak puanları sağlar.

Kapsam Olarak A Grubu Kadroların Tamamı

Kapsam olarak A Grubu Kadroların tamamı
Kapsam olarak A Grubu Kadroların tamamı

Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

Kapsam Olarak B Grubu Kadroların Tamamı

Kapsam Olarak B Grubu Kadroların Tamamı
Kapsam Olarak B Grubu Kadroların Tamamı

B grubu kadro farkı, kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar için yapılacak işlem ve sınavları kapsamaktadır.

KPSS P1 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS A Grubu ve B Grubu Kadro Farkı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!