KPSS Adaylar Tüm Kurumları Merkezi Atama Sistemine Geçmesini İstiyor

KPSS adayları umutlarını yitirmek istemiyor. KPSS puan üstünlüğüne göre hali hazırda belirlenmiş takvim içerisinde kamu personeli alımları merkezi olarak yapılmalı ve bu mülakat çilesi bitmeli.

KPSS Adaylar Tüm Kurumları Merkezi Atama Sistemine Geçmesini İstiyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KPSS Adayları Tüm Kurumların Merkezi Atama Sistemine Geçmesini İstiyor! Belediyeler, Üniversiteler, Tüm Kurumlar… “Mülakat Adayların Çilesi Oldu”. Evet My Memur olarak yıllardır kamuya personel alımlarında mülakatın yanlışlığını anlatmaktan yorulmadık ve yorulmayacağız. Çünkü kamuda mülakat demek maalesef torpilden öteye geçememektir.

Herkesin hakkını yemek istemeyiz ama KPSS adaylar eskisinden çok ama çok umutsuz. Çünkü eskiden KPSS adaylar lise olsun, önlisans olsun, lisans olsun aldıkları puan kadar atanma ihtimalleri vardı. Şimdi KPSS puanı 100 olsa bile 90-80-70 hatta 60 puan alan adayla aynı şansa sahip. Peki soruyoruz bu daha büyük bir haksızlık değil mi?

KPSS ADAYLARI MERKEZİ ATAMA İSTİYOR

Tüm kurumların KPSS merkezi atama sistemine geçmesini istiyor. Başta belediyeler ve üniversiteler olmak üzere her kurum kişiye özel ilan, mülakat ve torpillerle kafasına göre alım yapmaya başladığını düşünen KPSS adayları umutlu ve sistemin değişeceğine olan inançları tam. Milyonlarca KPSS adayı yüksek puanlarla atanmayı bekliyor. Mülakatlar ve torpiller acilen kaldırılması gerektiğini düşünen adaylar görmezden gelinmemeli.

MEB ve SAĞLIK BAKANLIĞI BAŞARDI

Her ne kadar yönetmeliklerde öğretmen alımlarında ve sağlık personeli alımlarında KPSS’nin yanı sıra mülakat olsa da Sağlık Bakanlığı son alımlarda KPSS üstünlüğünü korudu. Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımında KPSS’yi devam ettirdi. Ama bu ilerleyen dönemlerde değişmeyecek anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan düzenleme ile KPSS’nin yanında mülakat da gelmişti ki bunun ivedilikle eski haline getirilmesi gerekiyor.

Öte yandan MEB öğretmen alımında mülakat ile KPSS puanı’nın aynısı verildi. Bu da sorunun çözümü değil. MEB her ne kadar aynı puanı vermiş olsa da kurumun ve personeli boşu boşuna mülakat süreci ile meşgul edilmesi büyük bir israftır. Madem mülakat ile KPSS puanı aynı veriliyor, bu sistem tamamen kaldırılmalıdır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI İLE MÜLAKATIN İLGİSİ OLABİLİR Mİ?

Tabi ki olamaz. Daha önceki dönemlerde MEB yetkilileri güvenlik soruşturması olumsuz olanların mülakat puanlarının düşük verileceğini belirtmişti. Oysa güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları aylar sürmekte ve hatta bu soruşturmalar atamalardan sonra yapılarak duruma göre göreve başlama işlemi yapılmaktadır.

Dolayısıyla MEB’in işi olmayan, İçişleri Bakanlığının yaptığı bir süreç olan durumda birçok adayın hakkı yenilmiş ve güvenlik soruşturmaları öncesi, MEB kendi kanaatine göre süreç işletmişti. Sendikaların ve adayların baskısı ve özellikle son Bakan Sayın Ziya Selçuk’un talimatı ile KPSS puanı ile mülakat puanı aynı verilmektedir.

MÜLAKAT KÖKLÜ OLARAK KALDIRILMALI

Söylediğimiz gibi mülakatlar devam ettiği sürece 1 adayın bile hakkının yenmesi kabul edilemez. Adaylar Üniversite sınavına girip, ardından mezun olmak için büyük bir eğitim alıp ardından KPSS’de yüksek puan alınca kendinden çok düşük puanlı birisinin atanmasına şahit olması kabul edilecek bir durum değildir ve MÜLAKAT kelimesinin isminin köklü olarak sistemden kaldırılması gerekmektedir.

KAMUYA PERSONEL ALIMLARI TAMAMEN MERKEZİ OLMALI

My Memur olarak bu durumu daha önce de dile getirmişti. Kamu personeli alımları kesinlikle sadece KPSS ile olmalı ve merkezi olarak belirli bir takvim içerisinde devam etmelidir ki zaten böyle bir takvim vardır.

Öte yandan bazı branşlar için uygulama sınavı vb. durumlar olabilmektedir. Mülakat harici herhangi bir yetenek sınavı durumu kabul edilebilir ama sözlü olarak yapılacak ve torpilin önünü açacak bir sistem sürdürülemez.

Özellikle belediye personel alımları merkezi iken son yapılan düzenlemelerle birkaç yıldır belediyelerin kendi inisiyatifinde yapılmaktadır. Bilindiği üzere belediyeler herhangi bir siyasi parti mensubu Başkan ile görevini sürdürmektedir ve maalesef bu da torpilin kapısını aralamıyor, sonuna kadar açıyor. Daha önce yapılan ve KPSS’nin yerine mülakatla yapılan belediye personel alımlarında pek çok adayın itirazları olmuştur.

Ayrıca üniversiteler olsun başka kurumlar olsun mülakatla personel alımları ve merkezi atama dışındaki personel alımları kişiye özel ilanların önünü açmıştır ve KPSS’nin yerine keyfi uygulamalarla, yönetmelikler kullanılarak adayların hakkı yenebilmektedir.

Umarız önümüzdeki süreçlerde yetkililer bu durumu bir an önce görür ve KPSS’nin yanında MÜLAKAT engelinin büyük bir sorun olduğu kabul eder diye düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!