KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

KPSS branş sıralaması nedir? Nasıl öğrenilir? Branş Sıralaması Neye Göre Yapılır? Branş sıralaması kaç günde açıklanır? gibi soruların cevapları için yazının devamını okuyabilirsiniz.

74180
Daha Fazla Göster

Memur kadrolarına yerleşebilmek için yapılan KPSS sınavına giren kişiler, kendi meslek gruplarına ait branş sıralamalarını da merak etmektedirler. Aslında yerleştirme esnasında branş sıralaması çok fazla dikkate alınmamaktadır ancak yine de bu sıralama ÖSYM tarafından adaylara açıklanmaktadır.

KPSS Branş Sıralaması Nedir?

KPSS Branş Sıralaması Nedir?
KPSS Branş Sıralaması Nedir?

KPSS branş sıralaması, adayların bireysel başarılarını değerlendirmeleri için bir ölçüt olarak ifade edilebilir. Kişiler, bu sıralama ile sınava katılan ve aynı meslek grubundan adaylar arasında, alınan puan ve yapılan netler ile kaçıncı sırada yer alındığı bilgisine ulaşabilmektedir. Memurluk kadrolarına yerleştirilme sırasında sıralama herhangi bir etki etmese de, kişilerin kendilerini değerlendirebilmeleri ve sınava dair genel bir değerlendirme yapabilmeleri için branş sıralamalarına ulaşmaları imkanı sunulmaktadır.

Branş bazında sıralama, temelde, adayların kendileri ile birlikte sınava giren diğer adaylara göre ne durumda olduklarını değerlendirmeleri için yapılar. Adaylara sunulan bu hizmet herhangi bir belge niteliği taşımamakla birlikte kişiyi bilgilendirme amacından ileri gitmemektedir.

KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

KPSS sınavına girilmesinin ardından, ÖSYM merkezinin belirlediği süre sonunda, adayların puanları açıklanır. Puan açıklama işlemlerinden bir süre sonra da bu sıralama adaylara duyurulur. ÖSYM internet sitesinden duyurusu yapılan sıralama için adaylar, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme girerek branş sıralamalarını öğrenebilmektedirler. Her KPSS sınavı için bu durum geçerlidir.

T.C kimlik numarası ve şifre ile aday işlemleri sistemine girilmesinin ardından, sol tarafta bulunan başvurularım ve tercihlerim bölümünden girilen KPSS sınavı açılır. Mevcut KPSS sınavı sekmesinin açılmasının ardından, bu sınava ait sıralama sekmesi çıkmaktadır.

KPSS Branş Sıralaması Neye Göre Yapılır?

KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

KPSS branş sıralamaları, bulunulan yerleştirme yılı içinde yapılan sınava göre belirlenmektedir. Adayların mezun olduğu bölüm içerisindeki sıralaması ortaya konmaktadır. Aynı alanda sınava giren ve aynı meslek grubu içerisinde olan adayların sınavda yaptıkları net sayısı ve aldıkları puan değerlendirilerek yapılmaktadır.

KPSS Branş Sıralaması Kaç Günde Açıklanır?

KPSS branş sıralamaları, KPSS sınav puanlarının açıklanmasından yaklaşık 7 ila 10 gün sonra açıklanmaktadır. Her dönem açıklanma tarihi ÖSYM sitesinde duyurulmaktadır.

KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları ve Başvuru Şartları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!