KPSS İle Atanırken Mülakat Sonrası Sıralaması Değişen Adaylar İsyan Ediyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'nin adından başka bir etkisi kalmıyor ve adaylar mülakata olan tepkisini her mecrada gösteriyor. 1 milyon taşeron işçi için verilen kadro milyonlarca KPSS adayının elinden göz göre göre alınıyor.

KPSS İle Atanırken Mülakat Sonrası Sıralaması Değişen Adaylar İsyan Ediyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca KPSS adayı yüksek puanlar almalarına rağmen sadece ön başvuru yapabilmenin derin üzüntüsü ve mağduriyeti içerisindeler. Sadece üzüntü demek az kalır ama maalesef adaylar çok da kırgınlar! KPSS ile atanacakken mülakat sonrası sıralamaya bile girememenin haksızlığı giderek artıyor.

Kamuya personel alımları için yapılan sınav hali hazırda varken kurumlara personel, memur, işçi hatta geçici personel alımları bile mülakatla yapılıyor. KPSS başarısı sadece başvuruda geçerli oluyor. Bazen de ortalaması alınıyor fakat KPSS’nin etkisi azaldığı için eşit bir rekabet olmuyor.

Gerek sendikalar gerekse milyonlarca KPSS adayı mülakatın torpilden farklı olmadığını savunmasına rağmen görevde yükselme sınavlarında bile sözlünün etkisi daha da arttırılıyor. Oysa görevde yükselme bir nevi memurların kendilerini geliştirmesi, eğitim ve mezuniyet açısından bir üst kademeye geçmesi demek değil mi?

O zaman kendini geliştirmek isteyen memurlar için bu engel neden! Hakkıyla yüksek puan alan bir KPSS adayının kendinden çok düşük bir adayın gerisinde bırakılması neden! Milyonlar KPSS ile yüksek puan alım mülakatta elenmekten bıkıp usanmış durumdalar.

Oysa mülakat ne güvenilir ne de geçerli bir sınav sistemidir. Bunca adaletsizliğe ve haksızlığın olduğu düşünülmesine rağmen mülakatın etkisi neden artırılmak isteniyor. Umarız yapılan yanlıştan bir an önce dönülür ve KPSS adaylarının hakkı olan atamalar LİYAKAT esaslarına göre yapılır, sözler askıda kalmaz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!