KPSS Kalksın Herkes Evinin Yakınında Memur Olarak İşe Girsin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG'u kaldırdı ve yerine % 90'ın sınavsız olarak geçiş yapacağı bir sistem getirdi. Nitelikli okullara geçmek isteyenler sadece sınava girebilecek! Üniversiteden sonra da KPSS'nin kalkması ile işsizlik sorunu da TEOG sorunu g

35710
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TEOG‘un yerine SINAVSIZ sistemin getirildiğini belirtmesinden sonra hem tepkiler hem de yeni sistemle ilgili detaylar da netleşti. Öncelikle sınavsız olarak belirtilen sistem aslında öyle değil. Sınav daha da etkili hale geleceği gerçeği aslında daha da önem kazandı. Çünkü TEOG sınavı kalktı ama nitelikli okula girebilmek için mücadele daha da artacak!

% 90’ının sınavsız olarak ikametgahının yakınındaki 5 okuldan birine geçecek olması sınavın tamamen kalktığı anlamına gelmiyor. Sadece MEB herkesin sınava girme zorunluluğunu kaldırdı. Eskiden olduğu gibi nitelikli okullar yani Fen Liseleri, Anadolu Liseleri gibi okullar belirlenecek ve diğer okullar düz lise olarak sınavsız devam edecek.

KPSS ile ne alakası var diyeceksiniz. Sizce bu sistem ne kadar kalıcı olacak? Bu sistemde de eski ve artı yönler bulunuyor ve bunlara zaman zaman değiniyoruz. Dolayısıyla daha önce kaldırılan bir sistemin farklıymış gibi tekrar getirilmesi gelecek planı yapan öğrenciler için sıkıntı yaratacağından liseye geçişten sonra ve üniversite mezuniyetinden sonraki KPSS’ye gerek var mı?

O zaman KPSS de kalksın herkes kendi çevresinde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına atanır ve işsizlik de son bulur! TEOG sonrası yeni sistem için isteyen kendi mahallesi veya çevresindeki okulu sınavsız seçecekse, isteyen de KPSS’ye girmeden aynı şekilde mahallesindeki, bölgesindeki kuruma atansın!

Yıllar önce bulunan mevcut olan bir sistem tekrar getiriliyor. Nitelikli okular için sınav yapılacak. Daha önce de bu şekildeydi. Seneye nasıl bir sistem olacak merak konusu! Dolayısıyla sürekli değişen sistem yerine KPSS sınavı da kalkmalı ve herkes istediği yerde işe girmeli! Sistem bu kadar değişkenken gelecek planı yapmak daha ortaokulda şekillenirken değil lise de, üniversitede bile şekillenemiyor!

Düşününce ne kadar mantıksız gibi görülse de KPSS’siz direk kamuya atama, maalesef zaten KPSS puanı kullanılmadan kamu personeli alımları yapılabilmektedir. Hatta memur alımı için sadece KPSS puanı kullanılması gerekirken birçok atamada mülakat puanı etkili olmakta KPSS sadece ön başvuruda geçerli olmaktadır. Herkesin kamuya atanması nasıl olur denilmemeli çünkü OECD ülkelerinde memur sayısı Türkiye’nin ortalamalarda Türkiye’nin iki katıdır zaten.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!