1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. KPSS'de Mesleklere Giriş Puanları Kaç Olmalı?
KPSS'de Mesleklere Giriş Puanları Kaç Olmalı?

KPSS'de Mesleklere Giriş Puanları Kaç Olmalı?

Düzenlendiği her senede milyonlarca bireyin devlet memuru olabilmesine olanak tanıyan ve yoğun bir ilgi gören Kamu Personeli Seçme Sınavı, kamu kuruluşları için kilit noktadır. Detaylar...

A+A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı veya bilinen kısa adı ile KPSS, çeşitli devlet kurumlarının açmış olduğu kadrolara adayları yerleştirmeye ve bu bağlamda kendilerini iş sahibi yapmaya yaramaktadır. Çeşitli oturumlar neticesinde düzenlenen sınavlar, Cumartesi ve Pazar günleri yapılmaktadır. Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ardından alan sınavları farklı hafta sonlarında ve farklı oturumlarda devam eder. Sınavların sonucunda belirli bir süre sonra ÖSYM tarafından sınav puanları açıklanır ve adaylar tercih yapmaya başlar.

KPSS Puanlarının Önemi Nedir?

KPSS’ye giren adaylar, sınav puanlarının büyük bir öneme sahip olduğunu bilmektedir. Çünkü ÖSYM tercihlerinin açılması ile beraber birçok farklı devlet kurumu adayların iş sahibi olabilmeleri ve başvuru yapabilmeleri adına belirli puanlar belirlemektedir. Adayların girmiş oldukları oturumlarda almış oldukları puanların hesaplanması ile, tek bir gün içerisinde tüm sınavların puanları açıklanır. ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinde görülebilen puanlar sonrasında adayların heyecanlı bir tercih dönemi başlar. Tercihlerini gerçekleştiren adaylar tercih sonrasında da bir bekleme süresine dahil olur. Çünkü kurumların kendilerine başvuru yapan adayların puanlarını incelemesi ve sonraki adımda da yüz yüze mülakata çağırması gerekmektedir. Dolayısıyla KPSS puanları, açıklandığı tarihten itibaren birçok adayın hayal kırıklığına uğramasına veya hayallerine kavuşmasına olanak tanımaktadır.

KPSS Alımları Puanla mı Yapılıyor?

KPSS dahilinde devlet memuru olma hayali içinde olan adayların puanları son derece önemlidir. Fakat elbette ki tüm kurumlar puan ile beraber aday tercihi yapmamaktadır. Birçok kurum çeşitli puan limitleri belirleyerek önceliklerini belirttikleri puan çerçevesinde adayların tercih başvurularını değerlendirmektedir. Adayların yapmış olduğu tercihler ile birlikte de adaylar tercih puanlarına göre mülakata çağırılırlar. Bu kurumların bazıları, günümüzde alımlarını puansız olarak da yapabilmektedir. Örneğin, geçtiğimiz senelerde yapılan bir KPSS sınavı sonrasında Adalet Bakanlığına memur alımı için puan şartı aranmamıştı. Fakat alım için ilan açan kurumların tamamına yakını puan şartı koymaktadır. Puanlara bağlı olarak adaylar tercihlerini yapmaktadır.

Giriş Puanları En Az Kaç Olmalı?

Sınav sonrasında tercihler için araştırma yapan adaylar, hangi kurumun kaç puan ile alım yaptığını iyice incelemelidir. Çünkü birçok kurum, kendi bünyelerinde çalışma hayali kuran kişiler için ortalama bir puan limiti belirlemiştir. Dolayısıyla KPSS’de her bir soru çok değerli olup, puanlar bu soruların doğruluğuna göre hesaplanır. KPSS puanları beklediğinden düşük olan adaylar, farklı bir kurum bünyesinde çalışabilmek adına da başvuru yapabilmektedir. Fakat birçok puan ile alım yapan kurum ve kuruluş, 55 ve üstü puanlar ile başlangıç yapmaktadır. Bazı kurumların da 70 ve 80 gibi alt limitler belirlediği görülmüştür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.