KPSS P1 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Her 2 yılda bir düzenlenen ve KPSS kısa adıyla anılan Kamu Personeli ve Seçme Sınavı her sınav zamanında milyonlarca adayın kamu bünyesinde çalışma hayaline bir adım daha yaklaşmasını sağlamaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63699
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KPSS P1 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar? Hayallerine adım atmak adına bu sınava yoğun bir tempoda çalışan kişiler sınava girmelerinin ardından büyük bir heyecan içerisinde alacakları puanı beklemektedir. Çeşitli iş kollarına göre farklı puanlama türlerinin olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı bünyesinde, puanlar belirli kriterlere göre ayrılmaktadır. Buna göre P1 puan türü de, en çok tercih yapılan puan türleri arasında bulunmaktadır. Birçok kişi bu puan türünün ne anlama geldiğini ve P1 ile beraber hangi bölümlerin tercih edilmek için uygun olduğunu soruşturuyor.

Yazımızda P1 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler ve puan hesaplamalarının hangi kriterlere göre belirlendiği yer almaktadır.

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ortaöğretim, ön lisans ve lisans seviyelerine göre çeşitli kategorilere ayrılan ve devlet bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin girebildiği bir sınav türüdür. Düzenlendiği her yıl milyonlarca kişinin katılım gösterdiği bu sınavda farklı oturumlar ve farklı sorular sorulmaktadır.

Bu anlamda her eğitim düzeyine tabi olan kişiler kendi öğretim seviyelerine göre düzenlenen sınava giriş yaparlar. Aldıkları puanlara göre çeşitli bölümlere başvuru yapma şansı olan bireyler atama puanlarının açıklanması ile beraber büyük bir heyecan içerisinde tercih yapmaktadır. Bu bağlamda KPSS ile beraber devlet memuru olmak adına zorunlu bir sınav daha karşımıza çıkmıştır.

KPSS sınavına giriş yapmadan, devlet memuru olarak çalışma gibi bir şans bulunmamaktadır. Ancak devlet kurum ve kuruluşları tarafından bazı pozisyonlar için açılan sözleşmeli kamu personel alımları kapsamında KPSS şartsız eleman alımı yapıldığı da bilinir.

Bu nedenle adaylar hangi öğretim seviyesinden mezun olursa olsun bu sınava girerek atanmak için yeterli puanı almak adına çalışmaktadır. KPSS’ye giriş yapan kişiler, yoğun tempodaki çalışmalarının ardından emeklerinin karşılığını almak adına tercih yapar. Bazı tercih puanları, adayların ilgili bölümde uygun rakipler ile eşleşmesini sağlamaktadır.

KPSS P1 Nedir?

KPSS P1 Nedir?
KPSS P1 Nedir?

KPSS P1 puan türü üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren lisans bölümlerinden mezun olanları ilgilendirir.

Kamu Personeli Seçme sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri ilk oturum üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sınavda devlet memuru adayları P1 puan türü üzerinden tercih yapmak adına ilk oturuma giriş yapma zorunluluğu içerisindedir. P1 sınav türünde Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının katsayıları ayrı ayrı değerlendirmektedir. Adaylar bu katsayılara göre puanlarının belirlenmesi ile beraber KPSS P1 puanını öğrenme şansı elde eder. Girdiği sıralamaya göre tercihler yaparak devlet kurumlarına başvuru gerçekleştirme şansına sahiptir.

KPSS P1 puan türünde Genel Yetenek sınavına girmiş olan kişilerin puanları yüzde 0.70 katsayısı üzerinden hesaplanarak belirlenir. Bununla beraber Genel Kültür puanları yüzde 0.30 üzerinden hesaplanır. Bu iki oturumun yüzdeleri ile beraber öğrenilen puanlar neticesinde de puanlar katsayılar ile çarpılmaktadır. Ardından elde edilen sayıya 40 puan eklenir. Böylelikle de KPSS P1 puanı ortaya çıkmış olur.

KPSS P1 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

KPSS P1 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?
KPSS P1 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Somut bir örnek vermek gerekirse KPSS kapsamında gerçekleştirilen Genel Yetenek sınavında 1 aday 50 puan alırsa net sayısı 0.7 ile çarpılmaktadır. Bu hesaplamanın ardından ortaya 35 puan çıkmaktadır. Bu 35 puanı bir kenara alan ÖSYM ardından Genel Kültür sınavında da 40 net yapması dahilinde bu adayın katsayısı olarak 0,3 ile çarpar. Genel kültür sınavından 40 net yapan biri çarpım işlemi sonrasında 12 Genel Kültür puanına sahip olur. Bu bağlamda Genel Yetenek sınavından alınan 35 puan ve Genel Kültür sınavında elde edilen 12 puan ile beraber aday 47 puan almış demektir. 47 puan ile beraber üstte de belirtildiği gibi 40 eklenmesi sonucunda sınava girmiş olan adayın KPSS P1 puanı 87 olmuş olur. Aday almış olduğu 87 puana göre tercih yapabilme hakkına sahip olmaktadır.

Bu puan hesaplamaları Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları için sabit olup elde edilen net sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Adaylar ellerinden gelenin en iyisini yaparak en yüksek puanı almak ve P1 puan türü üzerinden tercih yapabilmeyi amaçlamaktadır. KPSS sınavı, her iki yılda bir P1 puanı türü ile çok sayıda alım yapmaktadır. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşları üzerinden, devlet memuru olabilmek adına adaylar puanları neticesinde tercih yapabilmektedir. Tercih tarihleri arasında atanmak istediği kurumu seçen adaylar, geçerli sayılan tercihleri ile beraber sonucu beklemeye başlamaktadır.

KPSS P1 Hangi Oturumlardan Oluşur?

KPSS P1 Hangi Oturumlardan Oluşur?
KPSS P1 Hangi Oturumlardan Oluşur?

KPSS P1 puan türü üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren lisans bölümlerinden mezun olanları ilgilendirir. Birçok rakibi ile yarışmakta olan adayların Kamu Personeli ve Seçme Sınavı çerçevesinde Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına giriş yapması elzemdir. Bu iki sınavdan elde edilen puanları ile birlikte adaylar P1 puanını öğrenme şansı elde eder. Diğer oturumlardan gerçekleştirilen sınavlarda netice ne olursa olsun P1 puan türü hesaplamasına dahil edilmemektedir. Bu bağlamda, adaylar KPSS’nin ilk haftasında ilk oturumda gerçekleşen Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarına girmelidir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavları Nelerdir?

KPSS’nin ilk oturumunda gerçekleşen Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarında konu dağılımları da bellidir. Adaylar bu konulara bağlı olarak çalışma süreçlerini tamamlayarak KPSS’nin ilk sınava giriş yapmaktadır. Genel Yetenek sınavı Sözel bölüm ve Sayısal bölüm olmak üzere iki farklı aşamadan oluşmaktadır.

Genel Yetenek Sözel Bölüm

30 sorudan oluşan bu bölümde, adaylar 3 farklı konu başlığından sorumludur.

 • Sözel Akıl Yürütme Muhakemeleri
 • Dilbilgisi
 • Yazım Kuralları

Genel Yetenek Sayısal Bölüm

Yine 30 sorudan oluşan Genel Yetenek sınavı sayısal bölümde, adayların “Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme” becerilerini ölçülmektedir.

Genel Kültür Sınavı

Adaylar, Genel Kültür sınavında Tarih, Türkiye Coğrafyası ve Temel Yurttaşlık bilgisi gibi aşamalardan sorumludur.

27 sorudan oluşan Tarih soruları aşağıdaki konulardan oluşur.

 • Atatürk İlke ve İnkılapları
 • Osmanlı Devleti
 • Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletleri
 • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kategorilerinden oluşmaktadır.

18 soruluk Türkiye Coğrafyası soruları aşağıdaki konu başlıklarını kapsar.

 • Türkiye’nin Fiziki Özellikleri
 • Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri
 • Türkiye’nin Beşeri Özellikleri

9 soruluk Temel Yurttaşlık Bilgisi soruları olarak aşağıdaki konu başlıklarından sorular gelmektedir.

 • Anayasa
 • Hukuk Başlangıcı ve Genel Kamu Hukuku
 • İdare sorularından oluşmaktadır.

KPSS P1 İçin YDS’ye Girmek Şart mı?

KPSS P1 İçin YDS’ye Girmek Şart mı?
KPSS P1 İçin YDS’ye Girmek Şart mı?

KPSS P1 puanını belirleyerek tercih yapmayı planlayan kişiler, YDS kısa adlı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na girip girmemeleri hakkındaki gereklilikleri de merak etmektedir. Adaylar, KPSS P1 puanları üzerinden tercih yapacakları takdirde bu sınava girme şartına bağlı bulunmamaktadır. KPSS P1 puanı üzerinde YDS’nin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Sınava giren adaylar P1 puanı ile tercih yapmak adına sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarına girmelidir.

KPSS P1 ile Alım Yapan Kurumlar Hangileridir?

 • Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı
 • BİST Uzman Yardımcısı
 • İller Bankası Uzman Yardımcısı
 • Sermaye Piyasası Kurulu Bilişim Personeli Alımı
 • Merkez Bankası Denetçi Yardımcısı
 • Merkez Bankası Uzman Yardımcısı
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Uzman Yardımcısı
 • Bakanlık bünyesinde açılan Mühendislik Kadroları

Adaylar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Rekabet Kurumu çatısı altında çalışma hayatı kurmak istedikleri takdirde bu puan türü ile tercih yapabilir.

2021 YKS’de Ek Puan Verilecek ÖnLisans Programları

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!