KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Üniversite, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarının yakından ilgilendiği bir sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı, milyonlarca kişinin hayalini kavuşmasına aracılık eden bir oluşumdur. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63802
Daha Fazla Göster

KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?
KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Birçok kişinin çeşitli eğitim düzeylerinden mezun olmasının ardından bu sınav için özel kurslara gittiği veya vakit ayırarak kendi başlarına hazırlandığı bilinmektedir. Sistemli ve aynı zamanda tempolu bir çalışma isteyen KPSS sınavı için adaylar başvuru tarihleri arasında sınava başvurarak geçerli şartları tamamlamalıdır. Başvuruları sonrasında sınav tarihine kadar adayların karşısında uzun bir hazırlık dönemi yer alır. Adaylar bu süre zarfını en iyi şekilde değerlendirerek çeşitli alanlarda sınavlara girmekte ve girdikleri sınavlardan aldıkları puanlara göre tercih yapmaktadır.

Adayların yakından ilgilendiği bir alan da din hizmetleri çatısı altında çalışma imkanı olmaktadır. Din hizmetlerinde çeşitli aşamalardan geçerek KPSS’yi başarıyla bitirmiş olan adaylar mülakatların ardından iş bulma fırsatı yakalar. Din hizmetlerinde çalışmak ve devlet memuru adı altında iş yapabilmek için, KPSS sınavından başarılı bir sonuç almak şarttır. Birçok kişi de, Diyanet Başkanlığı bünyesinde çalışmak adına gerekli şartları araştırarak sınav sürecini bu çalışma sistemine göre şekillendirmek istemektedir.

KPSS’den Nerelere Girilir?

KPSS’den Nerelere Girilir?
KPSS’den Nerelere Girilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı 2 senede bir gerçekleştiği gibi düzenlendiği her sınav döneminde birçok başvuru yapılmaktadır. KPSS son derece önemli bir sınav olup devlet çatısı altında çalışmak isteyen bireylerin mutlaka girmek zorunda olduğu bir sınav türü olarak bilinmektedir. Gerek çalışma hayatına özel sektörde sürdürenle, gerekse de çalışmaya başlamak için özel sektöre soğuk bakanlar olsun birçok kişi bu sınava çeşitli nedenler ile katılmaktadır.

Sonuç olarak KPSS sonrasında devlet bünyesinde çalışmak isteyen kişiler özel sektör yerine kamu kurum ve kuruluşlarını tercih etmektedir. Özel sektörden ziyade kamu sektöründe çalışmak isteyen kişi sayısı bazı nedenlere bağlı olarak artış gösterebiliyor. Tam da bu noktada Kamu Personeli ve Seçme Sınavı adayların karşısına büyük bir fırsat çıkarıyor. Çeşitli puan türleri ile beraber alınan sonuçlar neticesinde tercih yapılabilmektedir. Adaylar yaptıkları tercihler ile beraber sınav atama sonuçlarının açıklanması sonrasında sözlü mülakata çağrılabilir.

Yani KPSS puanı ile yapılan tercihler işe alım için tam anlamıyla yeterli olmamaktadır. Bunların yanı sıra atama yapılacak kurum tarafından gerçekleştirilen mülakatlarda da başarı şarttır. Fakat bu noktaya gelebilmek için KPSS sınavı en önemli eşiktir. Bu aşamaya geçmeyi başaran kişiler sonrasında KPSS puanına göre tercih yapmakta ve atanacak kuruma bir adım daha yaklaşmaktadır. Devlet bünyesinde çalışmak son derece önemli olup P124 puanı ile atanmak da birçok kişinin hayali arasında yer almaktadır. Kişiler bu puana göre atanmak adına çeşitli araştırmalar yaparak hangi puan türü ile hangi kuruma atanacaklarını öğrenmektedir.

KPSS P124 Nedir?

KPSS P124 Nedir?
KPSS P124 Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında çeşitli puan türlerine bağlı olarak kişilerin sonucu ortaya çıkmaktadır. Elbette ki sınava giren milyonlar sadece tek bir puan üzerinden tercih yapmamaktadır. Bazı kurumlar farklı puan türleri ile beraber yapılacak başvuruları açmaya başlar. Adaylar da bu doğrultuda uygun puan türü ile tercih yapmayı istedikleri devlet kurumuna başvuru yapmaktadır. KPSS P124, bu puan türleri arasında önemli bir yer tutan seçeneklerden biridir. Özellikle Diyanet İşleri çatısı altında çalışmak isteyenler, din hizmetlerinde görev alma hayali kuran kişiler tercihlerini P124 puan türüne göre belirlemektedir. KPSS P124 farklı oturumların bir araya getirilmesi ile beraber hesaplanan bir puan türüdür. Adaylar hangi sınavların hangi katsayılar ile beraber hesaplama sistemine dahil edildiğini merak etmektedir. Adayların hayallerine bir adım daha yaklaşması için, din hizmetlerindeki puan hesaplamalarını detaylıca öğrenmeleri ve sonrasında çalışmalarını buna göre gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Fakat genel anlamda, KPSS P124 ile sadece din hizmetlerinde görev almak için başvuru yapılabileceğini de unutmamak gerekmektedir.

KPSS P2 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

P124 Hangi Oturumları Kapsar?

P124 Hangi Oturumları Kapsar?
P124 Hangi Oturumları Kapsar?

KPSS sınavında karşımıza çıkan P124 puanı birden fazla oturumu kapsayan bir puan türüdür. Adaylar bu puan türü için toplam 3 oturuma katılmak zorundadır. Sınava sadece lisans mezunları değil aynı zamanda ön lisans mezunları da katılım gösterebilmektedir. Atanmaları için gerekli olan sınavların başında KPSS Lisans sınavı gelmektedir. Adaylar bu sınavda genel yetenek ve genel kültür testlerine tabi tutularak ilk aşamayı geçmektedir.  P 124 puan türü ile atanma hayali kuran kişiler KPSS lisans sınavında, cumartesi günü ilk oturumda gerçekleştirilen genel yetenek ve genel kültür sınavlarına mutlaka giriş yapmalıdır. Aksi takdirde bu sınava girmeyecek sonrasında diğer oturumlara girseler dahi P124 sınav sonuçları geçerlilik kazanmayacaktır. Bu sırada dikkat ederek genel yetenek ve genel kültür sınavlarıma mutlak suretle girilmelidir.

KPSS lisans sonrasında daha yüksek bir öneme sahip olan DHBT-1 ve DHBT-2 sınavları adayları beklemektedir. Bu sınavlar iki farklı oturum ile gerçekleşiyor olup ikisinde de katılım şartları farklıdır. Bu bağlamda DHBT-1 oturumuna her eğitim düzeyinden kişiler katılabilmektedir. Fakat DHBT 2 sınavında ön lisans ve lisans mezunları kendi seviyelerine göre farklı sorular ile karşı karşıya kalır. Bu anlamda DHBT-2 sınavı herkesi kapsayan genel bir sınav değildir. Bu nedenle farklı sorular ile farklı eğitim düzeyindeki kişiler karşı karşıya kalır.

P124 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

P124 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
P124 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KPSS P3 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Adaylar bahsi geçen sınavlara girmelerinin ardından puan hesaplaması sürecini beklemektedir. ÖSYM tarafından belirtilen tarihte açıklanan puanlar ile beraber resmi site üzerinden tüm puan türlerinde aldıkları ortalamalar görülmektedir. Adaylar P124 puan türü ile tercih yapmak için bu puanların açıklanmasını beklemelidir. Bununla beraber bu puan türündeki hesaplamalar KPSS lisans ve DHBT sınavlarını üstte de belirtildiği gibi kapsamaktadır.

  • Adayların KPSS genel yetenek sınavında almış olduğu puanın yüzde 15’i hesaplanmaya dahil edilir.
  • KPSS Genel Kültür sınavı için de, hesaplamaya dahil edilen yüzdelik dilim yüzde 15’tir.
  • Adayların girmiş olduğu DHBT-1 ve DHBT-2 sınavları, daha yüksek bir öneme sahiptir.
  • DHBT-1 sınavında alınan puanın yüzde 30’u hesaplamaya dahil edilmektedir.
  • Her öğretim düzeyinin farklı sorularda girdiği DHBT-2’de ise yüzde 40’lık bir katsayıya sahiptir.

Üç oturumun da dağılımları bu şekildedir. Adaylar, bu puanların hesaplanması ile beraber tercih yapabilme hakkına sahip olmaktadır.

P124 ile Alım Yapan Kurumlar

P124 ile Alım Yapan Kurumlar
P124 ile Alım Yapan Kurumlar

Bahsi geçen puan türüyle hangi kurumların alım yaptığı da merak edilen bir konu başlığı olarak bilinmektedir. KPSS P124 puan türü ile beraber ülkemizde sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve din hizmetleri alımları yapmaktadır. Ortaya çıkan puanları neticesinde başvuru tarihleri arasında tercihlerini yaparak Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde görev alma şansı elde eder. Başvuruların açıklanması ile birlikte de sözlü mülakata çağrılarak son aşamaya gelmiş olurlar. Bu aşamayı geçtikleri takdirde bakanlık çatısı altında devlet memuru olarak çalışmaya başlarlar. Adayların P124 puanı ile farklı bir kuruma başvurmaları mümkün değildir. Bununla beraber P124 dışında bir puan türü ile farklı bir kuruma başvurulamaz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!