KPSS P2 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı düzenlendiği her senede milyonlarca adayı ilgilendiren bir süreç haline gelmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63700
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KPSS P2 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

Devlet bünyesinde çalışma hayali kuran bireylerin bu sınava girerek gerekli puanı almaları hayal ettikleri kuruma tercih yapmaları adına etkilidir.

Bu anlamda Kamu Personeli Seçme Sınavı ile beraber çeşitli yeterlilikler ölçülmekte ve adayların puanı bu yeterliliklere göre belirlenmektedir. Farklı oturum ve sınavları ile beraber ortaya çıkan puanlar neticesinde adaylar tercihlerini yaparak hayalini kurdukları yerlere girme şansı elde eder. Başvuru tarihleri sırasında sınav taleplerini gerçekleştiren ve tercih tarihleri arasında da tercihlerini yapan bireyler, sonrasında çeşitli puan türleri ile tercih yapabilmektedir. KPSS puan türleri arasında P2 puan türü de büyük bir öneme sahiptir. Birçok aday bu puan türü ile beraber hayalini kurdukları tercihleri yapabilmektedir.

KPSS Ne Demek?

KPSS Ne Demek?
KPSS Ne Demek?

KPSS Kamu Personeli ve Seçme Sınavı anlamına gelen, birçok farklı eğitim düzeyini kapsayan ve devlet bünyesinde çalışmak adına zorunluluk haline gelen bir sınavdır. Düzenlenen her sınava milyonlarca aday katılım göstermekte ve alacakları puanı öğrenerek bu doğrultuda devlet kurumları çatısı altında tercih yapabilme hakkına sahip olmaktadır.

Yoğun bir şekilde hazırlanması gereken sınava ilginin son derece büyük olmasından dolayı bir kuruma girmek isteyen aday çok sayıda rakibiyle yarışmaktadır. Düzenlenecek sınava olan hazırlık ciddi bir seviyeye ulaşmalı ve adaylar bu bağlamda sınav hazırlığı kısmını tamamlamalıdır. Adayların en iyi puanı almak adına sınavlara kurslarda da hazırlandığı bilinmektedir. Devlet memuru olmak adına görülen eğitimin ardından karşılarına çıkan son engel olan KPSS ile beraber adaylar tercih tarihleri arasında seçeneklerini işaretleyerek şanslarını denemektedir.

Sınav sürecinin ardından kişiler büyük bir heyecan ile tercihlerini yapmaktadır. Tercihlerini yaparken de puan türlerine göre hesaplamaların olması adayların eşit şartlarda tercih yapabilmesini sağlayan bir unsurdur. Bu bağlamda puan türleri arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Her puan türüne göre farklı kurumlar alım yapabilmektedir. Bu puan türlerinden biri de, çeşitli kurumların alımlar yaptığı P2 puan türü olarak bilinmektedir.

KPSS P2 Nedir?

KPSS P2 Nedir?
KPSS P2 Nedir?

KPSS P2 puan türünde adaylar almış olduğu puana göre bazı kurumların açmış olduğu ilanlara başvuru yapma şansına sahip olmaktadır. Bu puan türü ile hangi sınavların hesaplandığı ise büyük bir merak konusudur. Hafta sonları gerçekleştirilen ilk oturumda cumartesi günü yapılan Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları adayları P2 puan türünün hesaplanmasını sağlamaktadır. Bireyler Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavından da çeşitli katsayılar ile puan hesaplamasını öğrenebilir.

Genel Yetenek sınavında yapılan netin yüzde 60’lık bölümü P2 puan türüne dahil edilmektedir. Diğer bir taraftan ise genel kültür sınavında yapılan netin yüzde 40’lık bölümü adayların P2 puanına eklenmektedir. P2 puan türü ile beraber KPSS sınavına girecek olan bireylerin aklında bulunması gereken bir konuda bu puan türünün lisans sınavı sonrasında hesaplanıyor olmasıdır. Yani Kamu Personeli Seçme sınavına giren üniversite adayları bu puan türünü görebilmektedir. Diğer şekilde aynı sınava giren Ön lisans ve ortaöğretim mezunu kişiler P2 puanından faydalanamaz. Sadece 4 yıllık yükseköğretim fakülteleri bünyesinden mezun olan adayların puanları hesaplanmaktadır. P2 puanından, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olan kişiler dışında orta öğretim ve ön lisans mezunlarının faydalanma şansı bulunmamaktadır.

KPSS P2 ile Alım Yapan Kurumlar

KPSS ile beraber, her yıl milyonlarca aday çok sayıda farklı kuruma tercih yapabilmek adına bu sınava girmektedir. Bunun yanı sıra adayların KPSS sınavı sonucunda P2 puan türü ile tercih yapabilmesinin önünü açan kurumlar da yer almaktadır. Sınava girmiş olan yükseköğretim mezunları, çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alabilme şansına sahip olmaktadır. Alacakları puana ve sınav netlerine göre, kurumlar alım yaparken taban ve tavan puan belirlemektedir. Bu bağlamda da adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın ardından aldıkları puana göre bu kurumlara tercih yapmaktadır. Özellikle Vakıfbank ve Sermaye Piyasası Kurulu bünyesinde çalışmak isteyenler, bu kurumlara başvurularını p2 puanı ile yapmaktadır.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Uzman Yardımcısı
 • Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı
 • Vakıfbank Müfettiş Yardımcısı
 • Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli
 • Kalkınma Bankası Uzman Yardımcısı
 • SPK Uzman Yardımcısı
 • Sermaye Piyasası Kurulu Bilişim Personeli
 • Sermaye Piyasası

Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavları

Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavları
Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavları

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilen oturumlar ile tamamlanmaktadır. Bu anlamda da adaylar ilk olarak Cumartesi günü öğleden önce gerçekleştirilen ilk oturum ile sınav maratonuna başlamaktadır. Adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları ile beraber ilk maratonu tamamladığı bilinen bir gerçektir. Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavları’nda karşılarına çıkan sorular, adayların uzun süredir karşılaştığı derslerde öğrendiklerinin kontrolüdür.

Genel Yetenek Sınavları, 60 sorudan oluşmaktadır. Sözel ve Sayısal olarak iki farklı bölümden oluşan sınavda, adaylar 30 soru sözel 30 soru da sayısal sorulara yanıt aramaktadır.

Genel Yetenek Sözel Bölüm Kısımları

Genel Yetenek sözel bölüm sınavlarında 3 konudan toplamda 30 soruyu yanıtlarız.

 • Dil bilgisi
 • Yazım kuralları
 • Sözel akıl yürütme muhakemeleri

Genel Yetenek Sayısal Bölüm Kısımları

30 sorudan oluşan sayısal bölümde, adaylar Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme becerileri ile ilgili soruları yanıtlamaktadır.

Genel Yetenek sınavlarının ardından adaylar bu kez Genel Kültür sınavlarına girerek Tarih, Türkiye Coğrafyası ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili soruları yanıtlamaktadır. 3 farklı aşamadaki sorular ile beraber, adaylar yoğun bir oturumu geride bırakmış olur.

Genel Yetenek Sınavı’nda tarih soruları toplam 27 sorudan oluşmaktadır.

 • Atatürk İlke ve İnkılapları 12 sorudan,
 • Osmanlı Devleti 9 sorudan,
 • Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletleri 3 sorudan,
 • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi de 3 sorudan oluşur.

Coğrafya’da ise toplam 18 soruya yanıt aranmaktadır.

 • Türkiye’nin Fiziki Özellikleri 7 veya 8 sorudan oluşur.
 • Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri 7 veya 8 sorudan oluşur.
 • Türkiye’nin Beşeri Özellikleri 3 sorudan oluşur.

Adaylar Temel Yurttaşlık Bilgisi’nde ise 9 soru ile karşı karşıya kalmaktadır.

 • Anayasa 3 sorudan,
 • Hukuk Başlangıcı ve Genel Kamu Hukuku 3 sorudan,
 • İdare de 3 sorudan oluşmaktadır.

KPSS P2 için YDS Şart mı?

KPSS P2 için YDS Şart mı?
KPSS P2 için YDS Şart mı?

KPSS sınavı ile beraber P2 puanı üzerinden tercih yapacak olan adaylar, çeşitli kurumlara başvuru yapabilmektedir. Bu noktada da adayların P2 puan türünde YDS puanının etkisinin aranıp aranmadığı merak konusudur. Müfettiş yardımcılığı, Teşkilat personeli, Uzman yardımcılığı gibi mevkilerdeki alımlar, P2 üzerinden yapılmaktadır. Adaylar da bu mevkilere başvuru yapabilmek adına P2 puanını öğrenmektedir. P2 puanının yanı sıra YDS puanı, özellikle bu mevkiler için geçerli bir detay değildir. Adaylar, sadece puanları üzerinden KPSS puanları sayesinde başvuru yapabilmektedir. YDS puanı, KPSS P2 için çok etkili olmamaktadır. Bu nedenle adaylar sadece P2 puanına odaklanarak başvuru yapabilme şansına sahip durumdadır.

KPSS P1 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS P2 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!