1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. KPSS Puanı 2 Yıl Geçerlidir
KPSS Puanı 2 Yıl Geçerlidir

KPSS Puanı 2 Yıl Geçerlidir

Yönetmelikler gereği Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS geçerliliği 2 yıldır. 2020 KPSS öncesi MEB veya ÖSYM gerekli değişikliği çok önceden adaylara haber vermelidir.

A+A-

Devlet memurluğunda ölçüt kanunen KPSS ve KPSS üstünlüğüdür. Sınav yapıldı ve sonuç açıklandı. Kişi puanları hak kazandı. Geriye dönmez ve suanki durumu da etkilemez. KPSS 2019 Sınav adil olmuştur. Sınavlar bazı bölümleri zorlayıcı ve bazı bölümleride kolay olabilir. Sınav sistemi vardır. Bu sistemde bir aksaklık yoktur.

Kolay, zor, kişi sayısı, girenlerin donanımı gibi etkiler sınavın eşit olmadığını göstermez. Sınav ölçütler doğrultusunda hazırlanmış içerik ve zorlayicilik eşitliliği etkilemez. 2019 KPSS ÖABT soru sayısı arttığından ösym sistem değiştiği eski sınavlarda ki gibi kolay sordu. Bu nedenle ortalama yüksek geldi, 75 soruda bazı bölümlerde 40 net bazılarında 60 net yapmak yeterli oldu.

Bu ise sınavın veya puanlamanın hatalı olduğunu göstermez. Adaylar iki yıldır devam eden KPSS 2 yıl geçerlidir, kuralına göre sınava girdi. Eğer bu kural değiştirilecek ise sınavdan önce değiştirilir, puanlar açıklandıktan sonra kural değişmesi hukuka aykırı. Çünkü bazı 2018 KPSS puanı olan adaylar özel nedenlerden dolayı 2019 KPSS ye girmedi, bazıları sıralamaya girmesine rağmen tercih etmedi. Bunun gibi birçok nedenden dolayı.

2019 KPSS girenlerin KPSS 1 yıl geçerli olsun, yüksek puan düşük sıralama geldi, 2018 puanlılar önümüze geçecek vb. serzenişleri yersizdir. Bu pencereden bakılırsa 2018 kpss atamalarında 2017 puanları dahil oldu ancak 2018 KPSS adayları bu yönetmeliğe uydu ve atamalar yapıldı. Bu yıl ise 2019 puanlıların hukuksal terimler kullanarak sanki hukuki olarak bir kural çiğnenmiş havası estirmesi de acı bir durum. Bu tip yazıları yazanlar sunu da iyi biliyor. Bu denkleştirme gelse de bu sene uygulanmayacak.

Fakat belki bir şey çıkar mi umuduyla durmadan etik dışı hareketlere başvuruyorlar. Kamuoyunda 2 yıldır bilinen bir gerçek şu ki tekrar söylüyoruz KPSS 2 yıl geçerlidir ve karma alım devam etmektedir. Eğer 2020 KPSS için değişiklik olursa ÖSYM veya MEB gereken açıklamayı en geç Ocak-Şubat 2020ye kadar yapmalıdır.

r1.jpgr2.jpgr3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler