1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. KPSS Soruları Şüphelilere 4 Gün Önce Verilmiş
KPSS Soruları Şüphelilere 4 Gün Önce Verilmiş

KPSS Soruları Şüphelilere 4 Gün Önce Verilmiş

2010 KPSS sorularının tamamı sınavdan dört gün önce şüphelilerin bilgisayarlarına kaydedildiği bildirldi.

A+A-

KPSS soruşturmasının detayları ortaya çıkmaya başladı, bilirkişilerin incelemesi sonrasında hazırlanan raporlarda üç ayrı dosya olarak 2010 KPSS sorularının tamamı sınavdan dört gün önce şüphelilerin bilgisayarlarına kaydedildiği bildirldi.

Hazırlanan raporda "Söz konusu adayların başarılarındaki farklılaşmaların sınav sorularını cevaplamalarında, kendi yeteneklerinden başka dış faktörlerin etkili olduğu kanaatine varılmıştır" ifadesi yer aldı.Yapılan incelemede harddiskteki silinen dosyaların kurtarıldığı ve şüphelilerin soruları sınavdan dört gün önce aldıkları anlaşılmıştır denildi. Harddiskte bulunan 'eğitim son. pdf' adlı dosya, ÖSYM sitesinde indirilen KPSS-2010 Eğitim Bilimleri soruları ile tamamen aynı olduğu görülmektedir. Bu dosyalarda da 60 soruluk Türkçe ve Matematik  soruların tamamının 2010 KPSS Sınavı Genel Yetenek soruları ile aynı olup cevapları koyulaştırılarak  işaretlendiği veya izah edilerek konulduğu, SOS.pdf dosyasında bulunan 48 adet sorunun da 2010 KPSS Genel Kültür sınav soruları ile aynı olup cevapları işaretlenerek konulduğu belirtildi. 'Eğitim son.pdf' dosyasının oluşturulma tarihi olarak 5 Temmuz 2010, LYS1 TM.pdf dosyasının oluşturulma tarihi 28 Haziran 2010 ve diğer SOS.pdf dosyasının oluşturulma tarihi 29 Haziran 2010 olarak görülmektedir. Sistem üzerinde farklı tarihle yedeklendiği veya oluşturulduğu düşünülen dosyalar bulunduğu da bildirildi.

Sonuç olarak şüphelilerin 2010 KPSS’ da vermiş oldukları cevaplarda bilgi ve becerilerinin dışında başka faktörlerinde etkisinin olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.