1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi!
KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi!

KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi!

KPSS’ye girecek adaylar birçok konuda araştırma yapmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Bunun temel sebebi KPSS’nin karışık ve çoklu bir sisteme sahip olmasından kaynaklıdır. KPSS hakkında bilinmesi gereken birçok şeyi öğrenen ve sınava giren kişiler, sınav sonuçları açıklandıktan sonra ise tercih zamanında nelerin bilinmesi gerektiğini merak ederler. Peki, KPSS Yerleştirme Sistemi Nasıl İşler?, KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi Nedir?, Yüksek Puanlı Tercihi İlk Sıraya Yazmak Yerleştirmede İşe Yarar Mı?  İşte KPSS tercihi yapılırken, adayların merak ettiği ve bilmesi gereken sorular ve cevaplar...

KPSS Yerleştirme Sistemi Nasıl İşler?

KPSS yerleştirme sisteminde esas alınan nokta adayın puanıdır. Bu nedenle sıralamasına bakarak tercih yapan adaylar, tercihlerinde istediklerini elde edemeyebilirler. KPSS sistemi, adayların tercihlerini, en yüksek puanı olan adayı başa koyarak sıralar. Yerleştirmeye de en yüksek puanı olan adayı yerleştirerek başlar ve bir sonraki adayın yerleştirmesine ilk aday yerleştirildikten sonra başlanır. Adayın tercihinde bulunan yerin kontenjanı dolu ya da tercihler sırasında dolduysa, aday başka bir açık kontenjanda değerlendirilmez, rastgele işlem yapılmaz.

KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi Nedir?

KPSS tercihinde en önemli şey, tercihinizin size sonuç verip vermeyeceğidir. Her aday öncelikli olarak istediği kurumu tercih etse de bu tercihi yaparken bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. KPSS tercihi yapılırken bilinmesi gereken beş madde şöyle sıralanabilir:

  • Aday, tercih edeceği kurum ve kuruluşun hangi il ya da ilçede olduğunu kontrol etmelidir.
  • Aday puanını göz önüne alarak tercihlerini belirlemelidir.
  • Tercih edilecek kurum ya da mesleğin geçmiş dönemlere ait taban puanlarına bakılmalıdır.
  • Aday kendi mezun olduğu bölümü esas alarak KPSS P3 sıralamasını dikkate alarak tercihini gerçekleştirmelidir.
  • Aday, genel olarak lisans mezunu olan herkesi kapsayan 4001 alımlarını dikkatlice inceleyerek tercih yapmalıdır.

Yüksek Puanlı Tercihi İlk Sıraya Yazmak Yerleştirmede İşe Yarar Mı?

KPSS tercihinde bulunacak memur adaylarının 30 tercih hakkı bulunur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, KPSS, sıralama ile değil, puan ile yerleştirme yapan bir sisteme sahiptir. Yani 70 puanı alan ve A kurumunu 1. tercihi yapan aday ile 80 puan alan ve A kurumunu 30. sıraya yazan aday arasında sıralama önemli değildir. A kurumuna 80 puanı alan aday yerleştirilir.

KPSS’de Tercih Sıralamasında Dikkat Edilmesi Gereken Nedir?

Tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken tek unsur vardır. Bu da en çok çalışmak istediğiniz kurum ve kuruluşu en üste yazmaktır. Çalışmak istediğiniz kurumlara sizin dışınızda başvuracak kişilerin sınav puanı sıralamasında önünde olursanız yerleştirilmiş olursunuz.

KPSS Tercihinde Tayin Durumunu Kontrol Edin

KPSS ile atandığınız bazı kurumlar tayin yapan ya da tayin yapmayan kurumlardır. Tercihinizi tayin yapan yerlerden kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü bazı kurumlar eş durumundan tayine bile izin vermez.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.