KPSS Türleri Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı, memur olmak isteyen ve kadrolu çalışma hayali kuran her kişinin katılması gereken sınavdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65117
Daha Fazla Göster

KPSS Türleri Nelerdir?

KPSS Türleri Nelerdir?
KPSS Türleri Nelerdir?

KPSS Türleri, A Grubu kadroları, kamuda uzman, müfettiş, denetmen ve kaymakam olmak için adayların girmesi gereken sınav türüdür. KPSS A Grubu olarak belirlenen bu sınav türüne girmek için otuz yaşın altında olmak gerekmektedir. Sadece bazı kurumlarda bu yaş sınırı 35 yaş altı olarak belirlenmiştir. Bunların yanında devlet memuru olmak için şart, 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

KPSS B Grubu sınavı ise teknikerlik, mühendislik, hemşirelik, memurluk, avukatlık, mimarlık gibi çeşitli meslek gruplarının memur olmak için girmesi gereken sınav türüdür. Bu alanlarda memur olmak isteyenlerin KPSS B Grubu sınavına girmesi gerekmektedir. Bu puan türleri eğitim seviyesine ve çalışılmak istenen yere göre değişiklik göstermektedir.

KPSS Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

KPSS Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
KPSS Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

KPSS A ve B Grubu Sınavları ayrı olarak yapılmaz. Tüm adayların Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı’na girmesi gerekmektedir. KPSS A ve B Grubu için adayların puanlamaları farklı olarak yapılır. Kişiler, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde, kamu da çalışmak için istenilen pozisyona göre puanlamaları yapılır.

KPSS A ve B Grubu Sınavları yanında KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’da yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışmak isteyen öğretmen adayların gireceği sınavdır. Öğretmen adaylarının ayrıca Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı’na da girmeleri gerekmektedir. KPSS’de öğretmen adaylarının 40 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Öğretmen adayları bu sınavlar sonunda bir de alan sınavına girerler. Bu sınavların hepsinde başarılı olanlar devlette öğretmen olmak için hak kazanırlar.

KPSS Süreleri Ne Kadar?

KPSS Süreleri Ne Kadar?
KPSS Süreleri Ne Kadar?

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı 120 soru içermektedir. Bu sınav için verilen süre toplam 130 dakikadır. Öğretmen adaylarına ise 80 soru sorulur ve toplamda 100 dakika süre verilir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı’nda adaylara; 30 adet  tarih, 18 adet coğrafya, 12 adet temel yurttaşlık bilgisi ve güncel bilgiler, 30 adet Türkçe ve 30 adet matematik sorusu sorulur.

KPSS’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı için açıklanan son başvuru tarihine kadarki sürede, Aday Başvuru Formunu online olarak doldurmak gerekmektedir. Ayrıca sistemde geçerli bir fotoğraf ve geçerli eğitim bilgisinin doğru olması gerekmektedir. Eğer bilgilerde hata var ise ya da sistemdeki fotoğraf son 50 ay içinde çekilmemiş ise adayların başvuru merkezlerine giderek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Adayların başvurusu sonrasında seçtikleri sınav oturumlarına göre belirlenen sınav ücretlerinin ilgili bankalara yatırmaları gerekmektedir. Ödeme işlemi de tamamlandıktan sonra kişi sınav başvurusunu tamamlamış olur.

KPSS Puan Türlerine Göre Alım Nasıl Yapılır?

KPSS’de toplamda 121 çeşit puan türü bulunmaktadır. Bu puan türleri bileşen ve bileşen ağırlığı olarak farklı değerlendirilir. Temel olarak KPSS’de üç farklı puan türü ile alım yapılır. P1, P2 ve P3 olarak adlandırılan bu puan türüne göre memur alımları gerçekleştirilir. KPSS A ve B grubuna göre puan hesaplamaları yapılır. A Grubu için 48 puan türü hesaplanır. En çok alım yapılan puan türü ise P48’dir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS Türleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!