KPSS’den Yüksek Puan Alan Herkes Memur Olur mu?

Devlet kurumlarında çalışmak çoğu kişinin gelecek planları arasındadır. Kamu kurumlarında işe girmek pek çok yönden avantajlıdır.

60624
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Puan Alan Herkes Memur Olur mu? Devlet kurumlarında çalışmak çoğu kişinin gelecek planları arasındadır. Kamu kurumlarında işe girmek pek çok yönden avantajlıdır. Bunu tercih eden kişiler maaş garantisi olması, mesai olmaması, sadece hafta içi günlerde çalışılıyor olması, günlük çalışma saatlerinin özel sektöre göre az olması, yıllık izinlerin daha uzun olması, devlet garantisinde çalışacak olmanın verdiği güven, sağlanan sosyal haklar gibi pek çok nedenden dolayı memur olmak isterler.

KPSS’den Yüksek Puan Alan Herkes Memur Olur mu?
KPSS’den Yüksek Puan Alan Herkes Memur Olur mu?

Memur Alımları Neye Göre Yapılır?

Memur olmanın şartları Devlet Memurları Kanunu ve diğer ek maddelerle belirlenmiştir. Kamu memur alımı şartları 657 sayılı ilgili Kanun’un 48. Maddesinde memur olmak için taşınması gereken şartlar ve sahip olunması gereken özellikler belirtilmiştir. Memur alımları genel şartlar ayrıca her kurum tarafından detaylı olarak belirtilir. Kamu personel alımı ilanları pozisyona ve kuruma bağlı olmak kaydıyla özel şartları da içerir. Bu şartlara uygun olan kişiler mezuniyetlerine ilgili pozisyonlara memur alımı başvurusu yapabilirler.

Memur Alımlarında KPSS Şart mı?

Memur alımlarında nadir pozisyonlar hariç olmak üzere KPSS şartı da aranır. KPSS’ye girmiş olmak ve istenen puan türlerinde yeterli puanı almış olmak memurluk başvuru şartları arasındadır. Memur alımları bahsi geçen tüm bu şartlara göre gerçekleştirilir. Ayrıca başvuru da istenen belgelerin eksiksiz olarak ve istenen zamanda ibraz edilmesi, başvuru şekillerine riayet edilerek memur alımı ilanında açıklandığı şekilde yapılması da memur alımlarında önem taşır. KPSS şartı aranmayan pozisyonlar da vardır. Bu pozisyonlar için gerekli şartlar ayrıca belirtilmekte olup sınırlı pozisyonlar için bu durum geçerlidir.

KPSS’ye Kimler Girebilir?

Tüm diğer şartları yerine getiren kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS’ye girebilirler. ÖSYM yani Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen KPSS’de pek çok sınav türü vardır. Bunlar;

  • Ortaöğretim mezunları,
  • Ön lisans mezunları,
  • Lisans mezunları için düzenlenen sınavlar şeklinde ayrılır.

Ayrıca engelli kamu personeli alımları da belirli dönemlerde gerçekleştirilir. Devlet memuru olarak çalışacak olan din görevlisi alımları da KPSS kapsamında düzenlenen farklı bir sınavla gerçekleştirilir.

KPSS’de Yüksek Puan Alınırsa Memur Olunur mu?

KPSS’de Yüksek Puan Alınırsa Memur Olunur mu?
KPSS’de Yüksek Puan Alınırsa Memur Olunur mu?

KPSS’deki tüm sınavlar için puan türleri vardır. Bu sınavlara giren kişilerin girdikleri sınavın puan türünden ÖSYM tarafından belirtilen en az puanı alması gerekir. KPSS sınav kılavuzunda verilen talimatlara uygun bir şekilde sınava katılanların daha sonraki dönemde bir üst öğrenimden mezun olmaları eski sınav puanını etkilemez. İlk girilen sınavın puanı dahilinde kullanılabilir. KPSS puan türlerinin yanı sıra memur personel alımları sırasında ayrıca YDS puanının bulunmasının istendiği pozisyonlar da vardır.

Memur Alımlarında Yüksek Puan Alanlar Daha Şanslı

Bir adayın girdiği sınav için istenen puanı alması, hatta yüksek puan alması o kişinin devlet kadrosuna yerleşeceği anlamına gelmez. Örneğin 2019 yılında KPSS’den 50 – 55 – 60 -65 -70 – 75 – 80 puanlarla memur alımları gerçekleştirildi. Ancak her dönem bu puanlar ve belirtilen şartlar değişebilir. Sınava giren kişilerin memur alımı başvuruları değerlendirilirken en yüksek puan alan kişiden başlanır. Bu nedenle alınan puan yüksek olsa dahi, daha yüksek ana diğer adayın şansı daha yüksektir. Yani tüm sınavlarda belirtilen puan değil, alınabilen en yüksek puan hedeflenmelidir.

KPSS’den en az 80 puan alanların şansları daha az alanlara göre yüksektir. Örneğin 70 puan ve üzerinde memur alımları yapılan kadrolarda 85 – 90 puan alan adaylar tercih edilir. Başka bir ihtimal ise düşük puan alan kişilerin memur alımlarında en az alınması gereken puanlar açıklandığında puanları yetiyorsa o kurumlara müracaatta bulunamamasıdır.

KPSS Yerleştirmeleri Neye Göre Yapılır?

KPSS’de her test kendi içinde değerlendirilir. Değerlendirme yapılan testteki doğru cevapların sayısı; yanlış cevapların sayısından çıkartılır ve ham puanlar hesaplanır. YDS puanı ve testlerden elde edilen puanlar kullanılmak suretiyle hesaplanan ağırlıklı standart puanlar (ASP) olarak adlandırılır. KPSS puanı, ASP’ler kullanılarak hesaplanır. Kamu kurum ve kuruluşları A grubu kadrolar için adayları KPSS puanına göre belirlerler. Giriş sınavı yapılmayan kamu kurumları ise memur atamalarında direkt olarak KPSS puanına bakar. Yabancı Dil Sınavı’nda en az 1 ham puanı olmayan adayların, yabancı dil standart puanı hesaplanmaz.

KPSS’ye Girmeden Memur Olunabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS’den Yüksek Puan Alan Herkes Memur Olur mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!