KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları ve Başvuru Şartları

Kamu kurum ve kuruluşları için memur alımlarında, memuriyetin derecesine, alım yapılacak göreve ve kuruma göre KPSS şartı değişebilmektedir. İşte detaylar!

73574
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KPSS’siz memurluk pek çok kişi oldukça avantajları bulunan bir durumdur. Çünkü hem sınavın zorluğu hem de kişilerin şartlarda belirtilen puanları her zaman alamamaları KPSS şartının sunulduğu memurluk birimlerine girmeyi zorlaştırmaktadır. KPSS şartının olmadığı memur alımlarında diğer şartların sağlanıyor olması durumunda kişilerin memuriyete hak kazanması daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları için memur alımlarında, memuriyetin derecesine, alım yapılacak göreve ve kuruma göre KPSS şartı değişebilmektedir. Kimi kurumlar KPSS şartı ararken, kimi kurumlar KPSS şartsız memur alımı gerçekleştirmektedir. Kamu personeli alımlarında KPSS şartı ve yaş şartı arandığı durumlarda bu şartların sağlanması gerekmektedir. Bazı kurumlar ve pozisyonlar için ise sınavsız memur alımı gerçekleşmektedir. Sınavsız memur alımları gerçekleştiren kurumlar mülakat düzenleyerek buna göre memur alımını sağlamaktadırlar. Genellikle sözlü mülakat şeklinde gerçekleştirilen bu sınavlarda başarılı olunması durumunda memuriyete hak kazanılmaktadır.

Hangi Kurumlar KPSS Şartı Olmadan Memur Alımı Yapar?

KPSS şartı olmadan memur alımı yapan kurumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği görevi,
 • Bakan Yardımcısı görevi,
 • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği memurluk görevi,
 • Bakanlık Müşavirliği görevi,
 • Avukat ve şube müdürü uzmanları,
 • Milli İstihbarat Teşkilatı ve Milli Güvenlik Kurulu görevleri,
 • Din İşleri Yüksek Kurul Üyeliği görevi,
 • Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı görevi,
 • Anayasa Mahkemesi görevleri,
 • Özel Kalem Müdürlükleri görevleri,
 • Vali kadrolarındaki görevler,
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevleri.

KPSS şartı olmadan memur alımı yapacak olan kamu kurum ve kuruluşlarında, her kurum kendi personel ihtiyacı doğrultusunda bazı şartlar belirlemektedir. Yaş veya istenilen çeşitli sertifikalar kurumlara ve çalışma pozisyonlarına göre farklılık göstermektedir. Başvuru şartlarının alım yapılacak olan görev için duyurulduğu internet sayfalarını takip etmek faydalı olacaktır. Bunun yanında kurumların KPSS şartı koymadan yalnızca mülakat sınavı ile aldıkları memurluk görevleri için bu sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Sınavlara dair sorulan soruların araştırılması ve bilgi sahibi olunması da oldukça faydalı olacaktır. Bu tarz kurumlarda KPSS şartı aranmasa bile bazı kurumlar için bazı yabancı dilleri bilme şart bulunmaktadır. Her kurumu kendi özelinde araştırarak başvuru yapmak gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!