1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SINAVLAR

 4. KPSS’ye Kimler Girebilir? Kimler Giremez?
KPSS’ye Kimler Girebilir? Kimler Giremez?

KPSS’ye Kimler Girebilir? Kimler Giremez?

Devlet memuru olmak için araştırma yapan bireyler çeşitli eğitim seviyelerinden diploma sahibi oldukları takdirde KPSS yolu ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanı bulmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı bu anlamda büyük bir önem arz eden ve milyonlarca kişinin hayaline ulaşması yolunda bir olanak haline gelen sınavlardan biridir. Oldukça yoğun ve bir o kadar da stresli bir çalışma temposu şart olan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda alınan puanlara göre çeşitli kurumlarda iş sahibi olunabilmektedir. Bireylerin bu anlamda devlet memuru olmak adına KPSS başvuru tarihlerini kaçırmamaları şarttır. Çünkü bu sınava sadece başvuru yapan ve başvurusu geçerli sayılan kişiler girebilme hakkına sahip durumdadır.

Elbette ki; bu sınava girebilmek adına çeşitli yeterliliklere sahip olmak da gereklidir. Çünkü bu sınav ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları için ayrı ayrı seviyelerde gerçekleşmektedir. Kişilerin eğitim seviyesine göre girdikleri sınavlar ile birlikte pek çok farklı puan türünde sonuç almaları mümkündür. Yapılacak tercihlerde bu puan türlerine göre belirlenmekte ve kişiler aynı bölümü isteyen kişilerin aynı puan türü ile bir anlamda yarış hali içerisine girmektedir.

Bu bağlamda Kamu Personeli Seçme Sınavı dahilinde sınava kimlerin girebileceği ve kimlerin girme şansının olmadığı da merak edilmektedir. Yazımızda sınava giriş için engeli olmayan ve sınava girmemek için gösterilen nedenler detaylı bir şekilde yer almaktadır.

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı temelinde devlet çatısı altında çalışmak adına zorunlu kılınan bir sınav sistemidir. Bireyler özel sektörde pek çok farklı platformda çalışma imkânına sahiptir. Elbette ki; bunun yanı sıra kamu bünyesinde çalışmak isteyenlerin sayısı da sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Gerek şartlar gerekse de devlet çatısı altında çalışmanın avantajları insanları KPSS için teşvik eden bir unsurdur. Bu nedenle devlet memuru olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışmak ve gelir elde etmek isteyenler KPSS sınavına girmek zorundadır.

Adayların bu sınava girmek için başvuru yapmalarının yanı sıra iyi bir şekilde hazırlanmaları da elzemdir. Çünkü her yıl yüzbinlerce aday ile beraber aynı soruları yanıtlayarak kendilerini bir seviye daha ön plana çıkarmak için çalışmak şarttır. Bununla beraber sınav maratonunun ardından büyük bir heyecan içerisinde puanlar beklenmektedir. Alınan puanlar ile beraber adaylar çeşitli kurumlarda hangi taban ve tavan puanlar ile tercih yapabileceğini öğrenebilir.

Yapılan tercihler ile beraber de bir kamu memuru olmak adına en önemli adım atılmış olur. Fakat bu noktada bilinmesi gereken en önemli detay bireylerin başvuru yapmalarının ardından direkt olarak işe alınma şanslarının olmamasıdır. Çünkü kuruluşlar kendilerini tercih eden bireyler ile birebir sözlü mülakat yaparak işe alım sürecine karar verir. Bu nedenle sınav stresi kadar sınav sonrasında kurumlar ile gerçekleştirilen yüz yüze mülakatlar da büyük bir öneme sahip durumdadır. Adayların kaderini belirleyen KPSS, kısaca kamu kuruluşlarında çalışabilmek adına en önemli şarttır.

KPSS Başvuru Şartları Nelerdir?

Orta öğretim, ön lisans ve lisans programlarından diploma ile mezun olan kişiler, KPSS’ye başvurabilme şansına sahip olmaktadır. A ve B grubu olmak üzere iki farklı kadroya tanımlanan KPSS sınavı adayları, eğitim şartlarını taşıdığı takdirde başvuru yapabilmektedir. Bununla beraber bazı koşullar da, sınav başvurularını etkileyebilmektedir.

 • Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu kişiler sınava başvurabilir.
 • Eğer aktif olarak eğitim görüyor ve sınav geçerlilik süresi boyunca mezun olma şansı varsa, aday aynı biçimde sınava başvuru yapabilme hakkına sahip durumdadır.

Fakat her şeye rağmen, mezun olma olasılığı olan bireylerin başvurularını mezuniyet sonrasında yapmaları önerilmektedir. Çünkü KPSS’ye her sene rekor katılım olurken, pek çok aday yoğun bir çalışma temposunun ardından bu süreci geride bırakmaktadır. Dolayısıyla sınava iyi bir şekilde hazırlanarak en iyi sonucu almak adına uğraş gösterilebilir.

KPSS’ye Kimler Başvuru Yapabilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavına başvuru yapacak olan adaylar başvuru şartlarının yanı sıra uygunluk durumunu da sorgulamaktadır. Bu sınava girebilmek için yurt içi ve yurt dışında yaşayan kişiler başvuru yapabilme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra aşağıda gösterilen meslek kollarında görev almayı amaçlayan kişilerde Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru ekranına gelerek başvurularını tamamlama şansına sahiptir.

 • A Grubu kadrolarında belirtilen görevlere atanmak isteyenler başvuru yapabilmektedir
 • B Grubu kadrolarında belirtilen görevlere atanmak isteyenler başvuru yapabilmektedir
 • Öğretmenlik yapmak isteyenler sınava başvuru yapabilme hakkına sahiptir
 • Yurt dışında yaşayan kişiler, KPSS için başvuru yapabilme şansına sahiptir
 • Diyanet İşleri ve Din Hizmetleri bünyesinde görev almayı planlayan kişiler başvuru yapabilmektedir
 • Doktora ve yüksek Lisans yaparak KPSS’ye başvurmak isteyen kişiler için uygun şartlar oluşmuş durumdadır.
 • Yurtdışı lisans diplomasına sahip olan kişiler, Türkiye’ye döndükten sonra KPSS’ye girerek denklik alabilme şansı elde etmektedir.

Yukarıdaki amaçları gerçeğe dönüştürmek isteyen kişiler, KPSS sınavına girerek hayallerine bir adım daha yaklaşabilmektedir. Bu nedenle KPSS son derece önemli bir sınavdır.

KPSS’ye Kimler Başvuru Yapamaz?

Kamu Personeli Seçme Sınavında farklı eğitim düzeylerinden mezun olan kişiler devlet memuru olmak adına sınava girmektedir. Başvuru yapmak için uygun olan şartların yanı sıra bazı eğitim seviyeleri diğer seviyelere başvuru yapabilme hakkına sahip değildir. Bununla beraber sınav geçerlilik tarihi sona erene kadar mezuniyet belgesini okuduğu seviyeden alabilme şansı olmayan adayların da sınava girme şansları bulunmamaktadır. Sınava girseler dahi sınav sonuçları geçersiz sayılır. Bu anlamda KPSS'ye başvuru yaparken bahsi geçen şartlara fazlasıyla dikkat etmek elzemdir.

 • Ön lisans mezunu olup veya okuyup, lisans KPSS’ye başvuru şansı bulunmamaktadır.
 • Ön lisans mezunu olup veya okuyup, ortaöğretim KPSS’ye başvuru şansı bulunmamaktadır.
 • Lisans mezunu olup veya okuyup, önlisans KPSS’ye başvuru şansı bulunmamaktadır.
 • Ortaöğretim mezunu olup veya okuyup, önlisans KPSS’ye başvuru şansı bulunmamaktadır.

KPSS ile Devlet Memuru Olmanın Avantajları Nelerdir?

KPSS ile atanmayı başararak devlet memuru adı altında çalışmaya başlayan kişilerin bazı avantajlı durumları da bulunmaktadır. Özel sektörde günümüzde birçok sıkıntının yaşanabildiği bilinirken, kamu personeli olarak görev almanın birçok artı noktası yer almaktadır.

 • Kamu personeli olarak çalışmaya başlamak devlet güvencesi altında iş faaliyetlerini sürdürmek anlamına gelmektedir.
 • Yılın 2 haftasında kanuna göre izin yapma şansınız olduğu için iş yoğunluğuna bakılmadan yıllık izin kullanma hakkınız bulunur.
 • Sigortanız, günü gününe yatmaktadır. Bazı özel sektör kurumlarında bu sıkıntı sıklıkla yaşanırken, devlet memuru olunduğu takdirde böyle bir problem yaşanmamaktadır.
 • Vefat ve cenaze gibi durumlarda devlet bireyin tüm masraflarını karşılar.
 • Kamu sektörünün özel sektöre göre en büyük artılarından biri sahip olduğu sosyal imkanlardır. Sosyal imkanlar özel sektöre nazaran çok daha geniş çaplıdır.
 • Çalışılmakta olunan şehir dışında farklı yerlerde görev almak adına tayin isteme şansı bulunmaktadır.
 • Kamu sektöründe çalışma saatleri sabittir. Belirli mesai saatleri dışında hafta sonları da tatil sayılmaktadır.
 • Kamu sektöründe maaşlar gecikme olmaksızın yatmaktadır.

Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı Yapılıyor mu?

Şehir ve ilçe belediyelerinde, sınav şartı olmadan iş alımlarının olup olmadığı da merak konusudur. Birçok kişiye iş kapısı aralayan belediyelerde, bazı iş kollarında KPSS şartı olmaksızın alımlar yapılmaktadır. Okuryazarlığı olan kişilerden lisans mezunlarına kadar sınav şartı aranmaksızın ilanlar açılabilmektedir. Bu ilanları kaçırmamak için de, belediye ilanları yakından takip edilmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.