Kredi Borcu Olanlara Yeni Yapılandırma

Yüzbinlerce kişinin gerek pandemi öncesi gerekse de pandemi sonrasında kredi borçlarını ödeme konusunda zaman zaman büyük problemler yaşadığı biliniyor.

73203
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu kapsamda harekete geçen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Bankalar Birliği, 23 banka ve 30 finansal kuruluşa başvuru yapmasının ardından bu kuruluşlar arasında bir protokol anlaşması imzalandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, yapılan anlaşma ile beraber esnaf ve sanatkarların 23 banka ile 30 finans kuruluşunda borçlarının yeniden yapılandırılmasının önünün açıldığını vurguladı. Palandöken, yapılandırılacak olan borçlar ile ilgili de önemli bilgiler verdi.

Yapılandırma 24 Aya Kadar

Banka ve finansal kuruluşlar ile yapılan anlaşma sonucunda, kredi borçlarını yapılandırmak isteyen esnaflar maksimum 24 ay vade ile ödeme gerçekleştirebilecek. Vade sayısı, esnafların talep ve ödeme planlarına göre banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenecek.

12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz yapılandırma yapılırken, faiz ödemesiz dönem ile ilgili kararı banka veya finans kuruluşu verme hakkına sahip olacak. Faiz oranı, esnaf ve sanatkarların talebine göre sabit ya da değişken olabilecek.

Yüzde 1 Komisyon

Yapılan anlaşmada, banka veya finans kuruluşunun yapılandırma üzerindeki tutardan yüzde 1’e kadar komisyon alabileceği söylendi. Tüm yapılandırma işlemleri Türk Lirası bazında gerçekleştirilecek. Döviz cinsinden yapılandırma olmayacak. En az yüzde 10’un ödenmesi halinde, bir kez daha ödeme planı revizesi yapılabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!