1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredi Kartı İle İlaç Alma Dönemi Bitiyor
Kredi Kartı İle İlaç Alma Dönemi Bitiyor

Kredi Kartı İle İlaç Alma Dönemi Bitiyor

Muayene katılım payı ödemesi gereken vatandaşın kredi kartıyla ödeme yapmak istemesi eczanelerin haksız yere vergi ödemesine sebep oldu. Türk Eczacıları Birliği duruma tepkili.

A+A-

Muayene katılım payı ödemesi gereken vatandaşın kredi kartıyla ödeme yapmak istemesi eczanelerin haksız yere vergi ödemesine neden oldu. Türk Eczacıları Birliği (TEB) duruma tepkili.

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, akıllı yazar kasaların kredi kartı pos cihazına bağlı olduğunu, dolayısıyla muayene katılım payını kredi kartından çeken bir eczanenin çifte zarara uğradığını söyledi. Kızılay, "Örneğin siz 8 kere hastaneye gitmişsiniz ama hiç ilaç almamışsınız. 9.gidişinizde ilaç yazılmış ve almak için eczaneye gidiyorsunuz. Eczacı sisteme giriyor ve sizden eski muayene bedeli olarak toplam 40 lira tahsil etmesi gerekiyor ki ilacınızı verebilsin. Ama sizin üzerinizde bu kadar nakit olmadığı için kredi kartı uzatıyorsunuz. Eczacı da zor durumda bırakmamak için SGK'nin parasını karttan çekiyor. Böyle olunca Maliye'ye hem KDV hem de gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Çünkü akıllı yazar kasalar devrede. Yani eczacı sanki ilaç satmış, para kazanmış gibi vergi ödemesi isteniyor. Oysa tahsil ettiği SGK'nin parası" dedi.

24 bin eczanenin, bir yılda hasta katılım payı olarak 1.6 milyar lira tahsil ettiği tahmininde bulunan Kızılay, "Biz artık bu tahsilat yükünün üzerimizden alınmasını istiyoruz. Bunun için de SGK'ye başvurduk. Biz artık veznedarlık yapmak, vatandaşla karşı karşıya gelmek istemiyoruz, dedik. İlaç Alım Protokolü görüşmelerinde üzerinde durduğumuz konulardan biri de bu" dedi. Kızılay, muayene ücretleri tahsilatı nedeniyle çifte vergilendirmeye maruz kalmak istemeyen bazı eczanelerin kredi kartı kullandırmaktan vazgeçtiğini, bazılarının ise kredi kartını tümden, kaldırdığını anlattı. Eczanelerin kredi kartı kullandırmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını belirten Kızılay, "Nasıl diğer esnaf için kart zorunluluğu yoksa eczaneler için de yok" dedi. Kızılay, kredi kartından vazgeçen eczane sayısının çok fazla olmadığını ancak sorunların devam etmesi halinde bu uygulamanın yaygınlaşabileceğini anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.