1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kredi Kartından Çekilen Nakit Avans Komisyonu Hukuka Uygun
Kredi Kartından Çekilen Nakit Avans Komisyonu Hukuka Uygun

Kredi Kartından Çekilen Nakit Avans Komisyonu Hukuka Uygun

Yargıtay, Kredi Kartından Çekilen Nakit Avans Komisyonunu, Hukuka Uygun Buldu.

A+A-

İskenderun’da yaşayan bir vatandaş, kredi kartından çektiği nakit paralar için hızlı para hizmet bedeli diye (nakit çekim ücreti, nakit avans komisyonu) 2 yıl boyunca toplam 2 bin 683 TL kesinti yapıldığını ve bunun haksız ve hukuka aykırı olduğunu savunarak dava açtı. Açtığı davada 2 bin 683 liranın faiziyle birlikte tahsilini istedi. İskenderun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kısmen kabulle tüketiciyi haklı buldu ancak karar banka tarafından temyiz edildi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi davanın kısmen kabulüne karar verilmesini usul yönünden ve yasaya aykırı bularak yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. 13. Hukuk Dairesinin kararında, kredi kartlarının vatandaşlara mal veya hizmetleri edinme karşılığı nakit para taşıma zorunluluğu olmadan ödeme yapabilme, nakde ihtiyaç olduğunda da ATM aracılığıyla para çekebilme imkanı olduğu, bu haliyle de kredi kartının hem ödeme aracı hem de kredi aracı olduğu ifade edildi.

Davacının kredi kartıyla çekim yaptığı için ödediği nakit çekim ücretlerinin iadesini istediği, bankaların ticari bir kuruluş olduğu ve kar etmeyi amaçladığı için böyle bir hizmet verdikleri vurgulandı. Bankaların tüketici kredilerinden zorunlu masraf ve gidere ilişkin bulunmayan kesintilerin iade edilmesi gerektiği hususu yargıtayın istikrarlı uygulaması olduğu ancak kredi kartı komisyonunun bu nitelikte bir ücret olmadığı vurgulandı.

Tüketicinin nakde ihtiyaç duyduğunda bankaya gitmeden, tüketici kredisi imzalamadan, zaman ve mesai harcamadan kolaylıkla 24 saat bu krediye ulaşabiliyor. Dolayısıyla bu hizmetin, kart kullanıcısına ATM'lerden 24 saat kredi kullanma olanağı sağladığı, bankanın ATM cihazlarında her zaman belli tutarda nakit para bulundurması ve ne zaman kullanılacağını bilmediği bir meblağın faizinden yararlanmaktan vazgeçmesinin karşılığı olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.