Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?

Kişiler yüksek miktarlı paraya ihtiyaç duyduklarında bankalar tarafından verilen krediye başvurmaktadırlar. Ancak krediye başvuran herkese kredi çıkmamaktadır.

71978
Daha Fazla Göster

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?
Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur? Kredi başvurusu yapıp onaylanmamasının nedeni ise, kişilerin kullandıkları kredi kartlarını nasıl ödediklerini ya da daha önceden çektikleri kredinin nasıl ödendiğine bakılmaktadır. Bankaların müşterilerine verdikleri bu puanlamaya kredi notu adı verilmektedir. Bankalar referans notunu ya da diğer adı ile kredi notu birbiri ile paylaşmaktadır. Bunun nedeni ise, bir müşteri bir bankadan çektiği krediyi zar zor ödedi ise, diğer bankada bunu bildiğinden krediyi vermemektedir. Bu yüzden kişinin kredi notunun yüksek olması, bankalar ile yapılan işlemlerde kolaylık sağlamaktadır.

Her bankanın yapılan işleme göre puan sistemi farklı olmaktadır. Kişilerin kredi notunu;

  • Yaşları,
  • Gelirleri,
  • Meslekleri,
  • Toplam iş deneyimleri,
  • Öğrenim durumu,
  • Sahip olunan ev ya da araçları,
  • Oturulan evin mülkiyeti gibi durumlar kredi notlarını etkilemektedir.

Bu durumların karşılığında kredi notları bankalar tarafından belirlenmektedir. Verilen notlar belirli bir aralıkta olup, bu aralığa göre kişilerin puanlarına göre belirli miktarlarda kredi çekilebilmekte ya da kredi verilmemektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi findeks notu öğrenmek isteyen bir kişi gerek bankalar aracılığıyla gerekse bu iş için düzenlenen resmi uygulamalar aracılığıyla kredi notu puanını öğrenebilirler. Kredi notu puanı kredi çekmek isteyen bir kişi için önem arz etmektedir. Bir nevi o kişinin bankalar üzerindeki referansı, müşteri profili gibi kavramların tam karşılığı olmaktadır. Hayatımızla bütünleşen kredi çekme işlemi her evrede kendini göstererek bir adım öne atmaktadır.

Dolayısıyla bu derece samimiyet gösteren krediye bizlerde gereken özeni uygulamalıyız. Kredi notu puanlarınızı yükseltmenin ilk aşaması düzenli ödemelerden geçtiğini unutmamalısınız. Çektiğiniz kredinin ödeme zamanlarını geçirmediğiniz her geçen gün zamanında yaptığınız ödemelerle birlikte notunuz pozitif yönde yükselecektir. Kredi notu; kredi çekebilmeniz ve kredi kartı alabilmeniz için uyarlanmış bir sistemdir. Bu sisteme bağlı kalınarak kural ihlali yapılmadığı takdirde banka profiliniz her daim yükselişte olacaktır.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!