Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bankalara yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu sonuçlanması için kredi notunuzun 1.400 puan ve üzerinde olması gerekmektedir. İşte detaylar...

67471
Abone Ol
Daha Fazla

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?
Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notu Nasıl Yükselir? 1.400 puanın altına düştüğünüzde onay süreciniz zorlaşacak 1.200 puanın altında düştüğünde ise başvurularınız da RED almaya başlayacaksınız.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi Notu Nasıl Yükselir?
  • Sürekli Kredi/Kredi Kartı Başvurusu Yapmamak

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi notunuzu yükseltmek için bazı ufak detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan biri kredi notunuz düşükken sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmamaktadır. Zaten kredi notunuz düşük olduğundan başvurularınız olumlu sonuçlanmaz. Red ile sonuçlanan her başvuru ise kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Ayrıca kredi ve kredi kartı ödemelerinizi son ödeme tarihinden daha geç yapmakta kredi notunuzu düşüren bir diğer işlemdir. Yapacağınız ödemeleri son ödeme tarihinden birkaç gün önce yapmanız kredi notunuza yükseliş ivmesi kazandıracaktır.

  • Fatura Ödemelerini Düzenli Yapmak

Başarılı olan her bankacılık işlemi kredi notunuza ekstra not ekler. Fatura ödemelerinizi düzenli yapmanız mevcut kredili mevduat hesabınızın sürekli + bakiye de kalması, kredi kartınızı ödedikten sonra bir süre kullanım sağlamamanız kredi notunuzu yükselten birkaç işlem olarak sıralanabilir.

Bankacılık sektöründe ne kadar az borç o kadar yüksek puan gibi algılansa bile bu durum kısmen doğrudur. Hiç borcunuzun olmadığı daha doğrusu hiçbir banka ürünü kullanmadığınız durumda kredi notunuz bulunmaz çünkü değerlendirilecek bir kritere sahip değilsinizdir. Eğer geçmiş dönemde borçluluk süreciniz olduysa düşük limitli bir karta sahip olup bu kartı düzenli ödemeniz hiç kart kullanmamanıza oranla kredi notunuzu daha olumlu etkileyecek bir tercih olacaktır.

  • Ödemeleri Düzenli Yapmak

Kredi notunuz oluşurken düzenli ödemelerin etkisi yüksektir bu nedenle düzenli ödeme yapmaya ödemelerini yaparken son ödeme tarihini geçirmemeye dikkat etmelisiniz.

Kredi notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız düzenli sorgulama yaparak durumu takip etmeniz sizi doğru yönlendirecek bir adım olacaktır. Kredi notları her ay güncellenir. Eğer bu ay kredi notunuzu yükseltmek için düzenli ödemeler yaptıysanız bir sonraki ay mutlaka kredi notunuzu sorgulamalısınız. Böylelikle yaptığınız işlemlerin kredi notunuza nasıl etki ettiğinizi kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

  • Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Bankalardan EFT havale yapmanız, fatura ödemelerinizi hesabınızdan ya da kullandığınız kredi kartınızdan gerçekleştirmeniz kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Özellikle her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gereken faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu durum hem kredi kartınız için sunulan ekstra puan kazanımı vb özelliklerden yararlanmanızı sağlar hem de otomatik ödeme talimatı kredi notunuza etki eder.

Bu detaylara dikkat ederek birkaç ay içinde kredi notunuzu 1.700 puan seviyesine ulaştırmanız mümkün olacaktır. Elbette ki borçluluğunuzu ne kadar düşürürseniz kredi notunuzun da o kadar artış göstereceğini unutmamalısınız.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!