Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu bankalara borçlanabilmemiz için oldukça önemli bir unsurdur. Günümüze ev veya araba almak için genel olarak bankalara borçlanılmaktadır. Ayrıca ihtiyaç durumlarında bankalardan krediler çekilmektedir.

71999
Daha Fazla Göster

Bankaların bu uygulamalarından yararlanabilmeniz içinde kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Notum düşerse ne olur sorusunun cevabı burada yatmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?
Kredi Notu Neden Düşer?

Notunuz eğer düşerse bankaların ürünlerinden yararlanmanız oldukça güç olacaktır. Bankalar belirli bir kredi notu puanına sahip olan kişilere ürünlerinden faydalandırmaktadır. Bu nedenle notunun her zaman yüksek olması önemlidir.

Notunuz düşük olduğu takdirde kredilerde, kredi kartlarından ve kredili mevduat hesaplarından yararlanamazsınız. Bu durumda ise borçlanmanız mümkün değildir. Eğer bankalara borçlanmak istiyorsanız yapmanız gereken notunuzu yükseltmektir.

Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün! Peki Nasıl?

Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün! Peki Nasıl?
Notu Yükseltmek Mümkün! Peki Nasıl?

Notunuz düşse de yükseltmek mümkündür. Bunun için bazı durumları gözden geçirmelisiniz. Notunuz düşmüşse bunun en büyük etkisi borçlarınızı düzenli olarak ödememiş olmanızdır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise vadesi geçen borçlarınızı ödemeniz ve belirli bir süre düzenli olarak borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Borcunuz olmadığı halde Notunuz düşükse bunun için düşük limitli bir kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Genel olarak önceden borçlu olmadığı halde notu düşük olan kişilere bankalar düşük limitli kredi kartı vermektedir. Alacağınız bu kredi kartını düzenli olarak kullanıp ödemelerini düzenli ve eksiksiz yaptığınızda notunuz otomatik olarak yükselecektir. Bu sayede yükselen notunuz ile bankaların diğer ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Notu düşük olan kişiler zor durumda kaldıklarında bankalardan destek alamamaktadır. Bu nedenle notunuzu her zaman yüksek tutmanız sizin açınızdan oldukça önemlidir. Notu sorgulama ile kredi notunuzun hangi puanda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu duruma göre de notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Belgelenir?

Kredi notu Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen bir belge olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Bu kredi puanını veya notunu öğrenmek için Findeks üzerinden TC kimlik numarası ile üye olmak yeterlidir. Birçok banka ile iş birliği içerisinde olan Findeks, bankaların internet şubesi üzerinden de vatandaşlara notunu sunmaktadır.

Not, bankalar için oldukça önemli bir referanstır. 0 puandan başlayan ve 1900 puana kadar yükselen notu, Türkiye’de son dönemlerde uygulanmaya başlamıştır. Notu hesaplanırken o kişilerin geçmişteki banka ile olan ödeme ilişkileri hesaplanır. Kredi kartı ve kredi taksidi ödemeleri konusunda sorun yaşayan kişilerin  notu düşük olmaktadır. Notu aynı zamanda belgelenebilmektedir.

Findeks üzerinden alınan notunun bir çıktısı bankalara gönderilir ve kredi başvurusunda bulunulabilir. Notu son dönemlerde bankalar için bir referans olarak kullanılmaktadır. Böylece kişilerin bankalar için güvenilir olup olmadıkları anlaşılır. Benim notum hiç olmayabilir diyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankalardan uygun limitli bir kredi kartı almak ve bu kartı aktif bir şekilde kullanmak gerekir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Notu Neden Düşer?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!