Kurban Bayramı’nda Dişi Hayvan Kesimine Yasak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Kurban Bayramı hakkında açıklamalar yaptı. Bakan Çelik'in açıklamasına göre Kurban Bayramı'nda dişi hayvan kesimi yasaklandı. Kurban fiyatları artacak mı?

32527

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, katıldığı bir televizyon programında bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yeni personel alımları, et fiyatları, tarım gündemi, hayvan ithalatı gibi konulara değinen Bakan Faruk Çelik, yaklaşan Kurban Bayramı hakkında da gündeme oturacak açıklamalar yaptı. Buna göre dişi hayvan kesimi yasaklanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada Kurban Bayramı süresince dişi hayvan kesiminin yasaklandığını ifade etti. Bakan Çelik dişi hayvanların kurban pazarlarına girmemesi için denetimlerin çok sıkı olacağını ve bu konuda taviz verilmeyeceğini açıkladı. Vatandaşların da bu açıklamaları dikkate alması gerektiğini, hayvan varlığının artırılması için bunun önemli bir mesele olduğunu kaydetti.

Tarım Bakanı Çelik’in açıklamalarının ardından gözler kurban fiyatlarına çevrildi. Dişi hayvanlarının Kurban Bayramı’nda kesilemeyecek olmasının kurbanlık hayvan fiyatlarını artıracağı yönünde tahminler yapılıyor. Doğurgan olmayan, süt vermeyen dişi hayvanların da kesiminin yasaklanmasına yönelik ilk etapta bazı tepkiler geliyor. Ancak bu kararın Kurban Bayramı’nda hayvan fiyatlarına etki edip etmeyeceği, bu etkinin ne düzeyde olacağı henüz bilinmiyor.

Exit mobile version