Kurban Bayramı’nda Yasaklar Yine Dinlenmiyor

Her yıl Kurban Bayramı öncesinde şiddetle yapılan uyarı ve talepler, bu yıl da vatandaşlar tarafından çok da karşılık görmemeye devam ediyor.

65861

Vatandaşların özellikle pandemi sebebiyle sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde tavır alması beklenirken, bu beklenti içerisinde olanlar yine hayal kırıklığı yaşadı.

Türkiye’de büyük bir yoğunlukla başlayan Kurban Bayramı tatilinde, ilk kalabalık noktalar elbette ki kurban kesim merkezleri oldu.

Binlerce kişinin bir araya geldiği kurban kesim merkezlerinde, aranan sosyal mesafe kurallarına bir türlü uyulmadı.

Sosyal mesafe kurallarına uymayarak pandemi sürecindeki titizliği ihmal eden vatandaşların yanı sıra kurbanlık kesim alanlarında kaçak olarak hizmet verenler de yine bu yıl karşımıza çıktı.

Kurbanlıkları yasaklanmasına karşın gerek boş arsalarda gerekse de sokak aralarında kesen kişiler sosyal mesafe kurallarını da ihmal etti.

Onlarca kişinin sokak araları ve boş arsalarda kesilen kurbanları izlediği bayramın ilk gününde, sosyal mesafe açısından hayal kırıklığı yaşandı.

Uzmanlar tarafından da büyük bir risk olarak görülen Kurban Bayramı’nın ilk günü, koronavirüsle mücadele kapsamında sınıfta kalınmasının önünü açtı.

Onca uyarıya ve yasak olmasına karşın sokak aralarında kurban kesimi yapanlar arasında yaralananlar da oldu.

Elini ve benzeri yerlerini kesen kişiler, acillere hızla götürüldü.

Türkiye’de her yıl benzer sorunların yaşanmaya devam ettiği Kurban Bayramı’ndaki bu davranışlar, 2020 yılında da değişiklik göstermedi.

Exit mobile version