Kurban Etlerinde Yeşillenmeye Dikkat

Büyük bir heyecanla beklenen Kurban Bayramı’na birkaç gün kalmışken kurban kesim alanlarından temin edinilen etin korunması hakkında da araştırmalar devam ediyor.

65765

Milyonlarca insanın kurban kesim merkezlerinde etlerini teslim aldıktan sonra eti nasıl koruyacağı merak konusu iken, uzmanlar bu konu ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapmaya devam ediyor. Kurban kesim alanlarından poşet poşet alınan etlerin eve getirildikten sonra poşetten çıkarılması ilk kural olarak belirtilirken serin bir ortamda tepsiye serilmesi de öneriliyor. Böylelikle etin oksijen ile temasının gerçekleşmesi ve daha sağlıklı bir yemek ile karşılaşılması amaçlanıyor.

Poşette Kalmamalı!

Kurban etlerinin eve getirilmesinin ardından poşette kalmasının ete zarar vereceğini söyleyen uzmanlar, etin yeşillenmemesi adına poşetten mutlak suretle çıkarılmasının gerekliliğini vurguluyor. Kurban etlerinde kalite anlamında kaybın olmaması adına eve getirildikten sonra usulüne uygun davranılmasının şart olduğunu belirten yetkililer, titizliğin de insan sağlığı konusunda önemli olduğunu anlattı.

En Çok Yapılan Hata Ne?

Kurban Bayramlarının vazgeçilmezi olan etlerin korunması konusunda en sık yapılan hata konusunda da uzmanlar detaylı açıklamalar yaptı. Etlerin anında soğutucuya konulmasının en çok yapılan hata olduğunu söyleyen yetkililer, etlerin güneş görmeyen bir ortamda en az 3 veya 4 saat bekletilmesi gerektiğini hatırlattı.

Bahsi geçen bekleme süresinin eti olgunlaştırdığını söyleyen yetkililer, böylelikle etin kendine has bir lezzete ulaşacağını da vurguladı.

Exit mobile version