1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Kürt Kolejlerine Kimse Rağbet Etmez
Kürt Kolejlerine Kimse Rağbet Etmez

Kürt Kolejlerine Kimse Rağbet Etmez

İsmet Uçma "Çünkü bir dilin dünya skalasında ağırlığı yoksa, o dili kim niye öğrensin?"

A+A-

Akşam Gazetesi Muhabirine röportaj veren TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi İsmet Uçma; Çözüm süreci çerçevesinde eğitim ile ilgili atılan adımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm süreci ile ilgili kararlı ve ısrarcı olduklarını belirten İsmet Uçma zaten samimiyetlerinin atılan adımlardan belli olduğunu dile getirdi. Kürtçe’nin seçmeli ders olarak müfredata girdiğini fakat Türkiye genelinde sadece 14 okuldan Kürtçe ders için talepde bulunulduğunu belirtti. Mahkemelerde Kürtçe savunma hakkının dahi AKP Hükümeti döneminde verildiğini buna rağmen Manipülasyon yapılarak anadilde eğitim istendiğini belirtti.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi İsmet Uçma Kürtçe Eğitim veren okulların kurulmuş olması durumunda, hararetli savunucuların dahi çocuklarını Türkçe eğitim veren kurumlara göndermeyeceğini, Kürt kolejlerinin kimse tarafından tercih edilmeyeceğini belirtti. İsmet Uçma Bir dilin dünya skalasında ağırlığı olmadığında kimsenin o dili öğrenmek istemeyeceğini, zaten Kürtçe özel kurslara bile talep olmadığını ,açılan kursların bir süre sonra talep olmadığı için kapanmaya başladığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.