Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği Neler Getirdi?

Memurlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu personelleri de (Sözleşmeli personel) kapsayan Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği neler getirdi? En can alıcı başlıkları ile haberimizde yer alıyor.

featured

Tüm memurları ve kamu personelini kapsayan Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği 03 Mayıs 2019 Tarihli ve 30763 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm memurlar ile birlikte herhangi bir kadro veya pozisyona dayalı olarak çalışan tüm kamu personeli hakkında kurumlararası geçici görevlendirme yönetmeliği uygulanabilecek. Bu yönetmelik sadece hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlara uygulanmayacak.

GEÇİCİ GÖREV 2 ŞEKİLDE OLACAK

Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğine göre geçici görev 2 usul ile uygulanacak.
1.)    Kurumların Emrine:  Eğer memur yada kamu personeli kurumların emrine görevlendirildi ise; görevlendirilecek kurumda yürütülecek göreve ilişkin kadro ya da pozisyon bulunmasına yönelik bir şart aranmayacak. Memur yada kamu personeli, maaşlarını kadrolarının bulunduğu kurumdan alacaklar.

2.)    Kurumların Kadro ve Pozisyonlarına: Bu şekilde yapılan geçici görevlendirmelerde; görevlendirilecek personelin ilgili yasal mevzuatı uyarınca yürüteceği göreve ilişkin asaleten atanmada aranan şartları taşıması gerekiyor. Eper bu pozisyonda sınav şartı var ise, sınava girebilme hakkını elde etmesi dahil tüm şartları taşıyor olması aranan şartlar arasın da bulunuyor. Görevlendirme yapan kurum bu durumun kontrolü ile alakalı olarak sorumlu olacak.

Memurlar Kuramların kadro veya pozisyonuna yapılacak geçici görevlendirmelerde geçici görevlendirildikleri süre boyunca kuramlarından aylıksız/ücretsiz izinli sayılır. Bu şekilde görevlendirilenler, geçici olarak görevlendirildikleri kadro/pozisyon için öngörülen mali ve sosyal haklardan emsali personel gibi yararlandırılacak.

MUVAFAKAT İÇİN 1 AY ÖNCE TALEPTE BULUNULACAK

Bir kurum eğer memur için görevlendirme talebinde bulunacak ise geçici görev tarihinden en az 1 ay önce muvafakat işlemleri için yönetmelik ekinde bulunan formu ilgili kuruma göndermesi gerekiyor. Geçici görevlendirmelerde izin personelin kurumu tarafından verilecek onay ile sonuçlanacaktır. Onaylandıktan sonra doldurulan form görevlendirilecek personele -geçici olarak görevlendirildiği tarihten- en az 5 gün evvel tebliğ edilecektir.

MUVAFAKAT HANGİ MAKAM TARAFINDAN VERİLECEK?

Bugün yayımlanan Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğine göre geçici görevlendirmelerde muvafakatı verecek yetkili makamlar; Bakanlıklarda Bakan, diğer kurumlarda en üst yönetici olarak belirlendi. Bakan ve en üst düzeyde olan yönetici isterse alt makamlara yetki devrinde bulunabilecek.

GEÇİCİ GÖREV SÜRESİ 1  YIL OLDU

Memurlar yönetmeliğe göre en fazla 1 (bir) yıl görevlendirilecek. Eğer geçici görev süresi uzatılmak istenirse 1 yılı aşmamak üzere uzatılabilinecek. Kesintili ya da kesintisiz olmak üzere görevlendirme süresinin 6 (altı) ayı geçmesi halinde ilgili personelin muvafakatı şart koşuldu.

Aday memurlar ve deneme süresinde olan personeller ile ilgili bu süreç içerisinde kurumlararası geçici görevlendirme yönetmeliğine göre işlem tesis edilemeyecek.

Sözleşmeli Sağlık Personeli, Sözleşmeli Diyanet Personeli ve Sözleşmeli Öğretmenlerinin kanunlarında belirtilen usule göre memur kadrolarına atamaları yapılıncaya kadar Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğine göre görevlendirmeleri yapılamayacak.

Adaylık, stajyerlik ve yardımcılık gibi yetiştirme ve yeterlik döneminde olan kariyer gruplarında çalışan personelin görevlendirme süresi 6 (altı) ayı geçmemek ve kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili görevlerde çalıştırılmaları kaydıyla görevlendirmeleri mümkün olacak. Diğer kurumlarda geçici olarak görevlendirilecekleri süreler yetişme sürecindeki çalışmadan sayılacaktır.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEN PERSONELİN ÖZLÜK HAKKI

İlgili yönetmeliğe göre memur ya da kamu personelinin özlük hakları eski kurumlarınca devam ettirilecek. Terfiler ise süresi geldiği zaman gerçekleşecek. Bu kapsamda Aylıksız/ücretsiz görevlendirmeler alınmayacak.

AMİR İSTERSE SINAV YADA KURA OLACAK

Bir kuruma geçici görev ile kamu personeli veya memurun seçimi sırasında, eğer en üst amir onay vermiş ise; sınav, kura, kıstas belirleme ve benzeri usuller uygulanacak.

375 SAYILI KHK İLE GÖREVLENDİRİLMELER GEÇERLİ

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklemeksizin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 25 inci maddesi çerçevesinde yapılan görevlendirmeler süresi sona erene kadar geçerli olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği Neler Getirdi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!