KYK kredi borçları daha düşük tutarda ve uzun vade de ödenecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis’ten geçen alacakların yeniden düzenlenmesine ilişkin kanun hakkında önemli açıklamalarda yaptı. Ağbal, ayrıca öğrenim borcu ödemelerinin de daha uzun sürede ve daha düşük tutarda ödeneceği müjdesini verdi.

23374
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis’ten geçen bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal, öğrenim kredisi borcu olan öğrencilerin, borçlarını yapılandırmak suretiyle daha düşük tutarda ve uzun vadeli olarak ödeyeceğini açıkladı. Ağbal düzenlediği basın toplantısında “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili bilgi verdi.

Ağbal, esnafın, işletmecilerin bu zor günlerdeki hallerini düşünerek hem vergi daireleri hem SGK’ya olan borçlarını daha az miktarda ve daha uzun vadeli bir şekilde ödeme planı hazırladıklarını söyledi. Vergi daireleriyle halihazırda davası bulunan vatandaşlar için de kolaylık sağladıklarını belirten Ağbal “Geçmiş yıl beyanlarını artırmak suretiyle geriye dönük olarak vatandaşımızın belirsizliklerini ortadan kaldırıyoruz. Yani vatandaş matrah artırımı yapacak ve böylelikle geçmişe dönük herhangi bir belirsizlik kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Bu düzenlemelerin önümüzdeki dönemlerde Türkiye’ye önemli miktarda kaynak getirilmesine sebep olacağını belirten Ağbal, vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını da Türkiye’ye getirmek için çeşitli kolaylıklar sunduklarını açıkladı. Bu yeniden yapılandırma başta Maliye Bakanlığı, SGK, il özel idareleri olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarını kapsadığını açıkladı.

Maliye Bakanı Ağbal öğrenim kredisi borcu olanlar için de önemli düzenlemeler yaptıklarını bildirdi. Ağbal öğrenim kredisi ile ilgili yapılan düzenleme hakkında “Yurt-Kur üzerinden öğrenim kredisi alıp da bu öğrenim kredisini ödemeyip, vergi dairelerinin takip ettiği 580 bin öğrencimiz var. Bu 580 bin öğrencimizin yaklaşık 1,4 milyar lira öğrenim kredisi borcu bulunuyor. Dolayısıyla bu öğrencilerimize de seslenmek istiyorum. Bu borçlarını da çok daha düşük tutarlarda ödeme imkanı geliyor” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. bu öğrenim kredilerinde avrupayı örnek alsalar.hepsi tuzak

  2. 5 sene önce

    keşke borçlarını sıfırlasanız çokkkk iyi olurdu saygılarımla

  3. 5 sene önce

    evet lütfennn.. Ailemizin imkanı olmadığı için kredi aldık.öğrenim de katkı kredisi de normal öğretim harçları kaldırıldı. Ben de normal öğretim okudum. Lütfen borç silinsin tamamen

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!