KYK kredi ve burs alacakları yapılandırma kanununa dahil ediliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KYK kredi ve burs alacaklarının "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi"ne dahil edilmesini teklif edeceklerini açıkladı.

23284
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye Bakanlığı çok geniş çağlı vergi barışı kanunu hazırlıyor. Çıkarılacak kanunun kapsamı genişletilirken KYK kredi ve burs borçlarının da dahil edilmesi gündeme geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, askerlik para cezası, karayolu taşıma kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası, Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarla ilgili alacakların yanı sıra belediyelerin su alacaklarının da uygun görülürse kanun kapsamına dahil edilebileceğini söyledi.

Bakan Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi” görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Ağbal, yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getiren mükellefleri ve mükellef haklarını güçlendiren bir kanun tasarısı çalışmasını yaptıklarını açıkladı. Bu tasarıyı da yakın zamanda Meclis’e sunacaklarını vurguladı. Bakan Ağbal, teklifin komisyon görüşmeleri sırasında bazı ilavelerin yapılabileceğine belirterek, teklifte olmadığı halde trafik para cezalarının kapsama alınmasını önerdiklerini söyledi.

Ağbal açıklamalarında “Trafik para cezalarının teklif kapsamına alınmasını öneriyoruz. Askerlik para cezası, Karayolu Taşıma Kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası uygun görülürse önerge ile kanun kapsamına dahil edilebilir. Ayrıca vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacakları dediğimiz alacakları da kapsama dahil etmek istiyoruz. Ama diğer amme alacaklarından bazılarını dışarıda tutuyoruz. Henüz vergi dairelerine intikal etmemiş Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarla ilgili alacakların kapsama dahil edilmesiyle ilgili de önerimiz olacak. Ecrimisil alacaklarını yeniden yapılandırma kapsamına dahil etmek istiyoruz. Belediyelerin su alacakları şu anda kapsamda değil. Bunları da kapsama dahil etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!