1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. KYK Memur Alımında Mülakata İptal Kararı
KYK Memur Alımında Mülakata İptal Kararı

KYK Memur Alımında Mülakata İptal Kararı

Memur alımında mülakata bir iptal kararı daha geldi. Ankara 12. İdare Mahkemesi KYK memur alımında sözlü sınavın yürütmesini durdurma kararı aldı. Memur alımında mülakat kaldırıldı mı?

A+A-

Memur alımlarında mülakatların iptal edilmesi kararlarına bir yenisi daha eklendi. Son dönemde DSİ ve OGM personel alımlarında Danıştay tarafından ikinci bir sınav yapılmasının iptalinin ardından, bu kez Ankara 12. İdare Mahkemesi benzer bir kararın altına imza attı. Buna göre KYK sözleşmeli personel alımında sözlü sınav yapılmasının yürütmesi durduruldu.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 18 Mart 2016 tarihinde yayınlanan sözleşmeli yurt yönetim personeli alımı duyurusunun iptali istemiyle dava açıldığı ifade edildi. Ankara 12. İdare Mahkemesi davayı görüşerek yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

KYK memur alımında mülakatın iptali, başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşmasından dolayı gerçekleşti. Türk Eğitim-Sen’in yayınladığı karar metnine göre dava konusu olan personel alımı duyurusunda, yazılı sınavın tamamlayıcısı olması gereken sözlü sınavın seçimin tek belirleyicisi olarak belirlendiği tespit edildi.

Ankara 12. İdare Mahkemesi, personel alımındaki ilgili maddeleri Anayasa’da belirtilen Hukuk Devletine ve 657 sayılı Kanunun liyakat ilkesine aykırı buldu. 18 Ağustos 2017 tarihinde verilen karar uyarınca yürütmenin durdurulması kararı alındı. Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin ilgili karar metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler